Denník N

Svetový newsfilter: NATO vie, že Ukrajine v zime nebudú stačiť len zbrane. Čo sa dohodlo v Bukurešti

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

aktuálny vývoj vo svete naznačuje, že ani posledný mesiac tohto roka nebude nudný. U našich susedov je vojna, v Číne zas protesty, aké totalitná krajina nezažila desaťročia, a v Amerike na seba znovu púta pozornosť Donald Trump.


Európa: Ako ešte pomôcť Ukrajine

Kým na východe Ukrajiny pokračovali boje, v Bukurešti sa stretli diplomati, ktorí diskutovali o ďalšej podpore Kyjiva. Nehovorilo sa len o zbraniach a rokovanie ministrov zahraničných vecí štátov NATO prinieslo niekoľko zaujímavých momentov.

Čo sa stalo: Prvým je odkaz Ukrajine, že sa v budúcnosti môže stať členom Aliancie, hoci všetkým je jasné, že to nebude tak rýchlo, ako by si priala vláda v Kyjive. A určite nie dovtedy, kým na jej území bude ruská armáda.

Bolo to symbolické, pretože práve v hlavnom meste Rumunska pred 14 rokmi Ukrajina a Gruzínsko dostali správu, že majú otvorené dvere do NATO. Išlo však len o sľub, ktorý neobsahoval konkrétne dátumy a plány, čo Ukrajinci dodnes považujú za chybu.

Asi nikoho neprekvapí, že časový harmonogram ukrajinskej integrácie do NATO neexistuje ani teraz. Generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg vraví, že najprv sa treba postarať o to, aby Ukrajina prežila, úspešne zvládla zimu aj celú vojnu s Ruskom.

Ako pomôžu: Tu prichádza druhý zaujímavý moment. Doteraz sa v súvislosti s ruskou inváziou diskutovalo najmä o dodávkach zbraní. Tie hrajú vo vojne kľúčovú rolu a musia pokračovať, no ukazuje sa, že len ony nemusia stačiť.

Vedia to aj spojenci Kyjiva a dôležité bude, že Ukrajina dostane pomoc pre svoju energetickú infraštruktúru. Ruská armáda sa na ňu pred zimou zamerala, a tak Ukrajinci popri zbraniach, ktoré môžu ochrániť túto infraštruktúru, budú dostávať aj generátory, transformátory či finančnú pomoc na opravu elektrární.

Posielajú ich tam Nemci, Francúzi a Spojené štáty, ktoré na to vyčlenili ďalších 53 miliónov dolárov. Americké ministerstvo zahraničných vecí chce, aby sa vybavenie na Ukrajinu dostalo čo najskôr a pomohlo jej prekonať zimu.

Foto – TASR/AP

Nečakajte diplomaciu: Ukrajinské mestá nie sú to jediné, čo chce Vladimir Putin zmraziť. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na stretnutí v Bukurešti vyhlásil, že cieľom Putina je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

  Kríza vo Venezuele

  Svetový newsfilter

  Vladimir Putin

  Vojna na Ukrajine

  Svet

  Teraz najčítanejšie