Denník N

Vývoj bojov (280. deň): O ťažkostiach slovenských húfnic na ukrajinskom bojisku

Samohybné húfnice Zuzana vyrába štátny podnik v Konštrukta Defence z Dubnice nad Váhom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Samohybné húfnice Zuzana vyrába štátny podnik v Konštrukta Defence z Dubnice nad Váhom. Foto N – Tomáš Benedikovič

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Výrobcovia západných húfnic Ukrajincom hovoria, akú muníciu môžu a nemôžu používať. Lenže Ukrajinci sú vo vojne a strieľajú tým, čo majú.
  • Nemci zriadili v Michalovciach centrum na servis svojej techniky, ktorú venovali Ukrajine. 
  • Keby Rusi začali ničiť ukrajinskú energetickú infraštruktúru už na začiatku vojny, podľa Britov by dosiahli vyšší efekt. 
  • Video dňa – ruská jednotka sa pokúšala prekvapiť ukrajinskú, ale sledoval ju dron. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za stredu 30. novembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Slovenská zbraň v reálnom boji. Keď si Ukrajina v lete prevzala prvé kusy moderných húfnic Zuzana 2, v Dubnici nad Váhom hovorili, že pre Rusov budú veľmi žiadaným terčom. „Obávam sa, že ruská armáda po nich pôjde ako po údenom,“ hovoril Alexander Gurský zo štátnej firmy Konštrukta Defence, ktorá tieto zbrane vyrába.

Medzičasom už vieme, že Ukrajinci začali slovenské delá bez zbytočného otáľania nasadzovať. Svedčí o tom aj nedávna správa o zničení jednej z celkovo ôsmich húfnic, ktoré im Hegerova vláda predala. Moderné samohybné delo, ktoré podľa výrobcu stojí viac než päť miliónov eur, zničil pravdepodobne už v septembri ruský kamikadze dron.

Dnes však máme bližšie predstavy aj o podmienkach, v akých slovenské húfnice pôsobia. A tiež o ťažkostiach,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre

Teraz najčítanejšie