Denník N

Binotto odchádza z Ferrari, vedenie však chcelo iný koniec. Reakcie potvrdzujú, že problém je niekde inde

Šéf tímu Ferrari Mattia Binotto (vľavo) a pilot Charles Leclerc (vpravo). Foto - TASR
Šéf tímu Ferrari Mattia Binotto (vľavo) a pilot Charles Leclerc (vpravo). Foto – TASR

Mattia Binotto na konci roka skončí v pozícii šéfa tímu Ferrari.

To, o čom sa hovorilo ešte v priebehu sezóny a čo sa v posledných dňoch stalo opäť horúcou témou, je teraz realitou. Ferrari v utorok 29. novembra oficiálne oznámilo, že prijalo jeho rezignáciu.

Po júlových pretekoch vo Francúzku, kde bolo zrejmé, že Ferrari získa jazdecký titul či Pohár konštruktérov už len veľmi nepravdepodobne, zaujal čoskoro bývalý šéf stajne nezvyčajnou pozitívnosťou, ktorá podľa niektorých insiderov hraničila so schopnosťou vnímať realitu.

53-ročný Talian narodený vo Švajčiarsku vtedy povedal: „Prečo by sme nemohli vyhrať zostávajúcich desať pretekov?“ Narážal tak na stratu na dominujúci Red Bull.

Zrejme ani tí najzarytejší fanúšikovia Ferrari neboli v tom čase takí optimistickí ako Binotto. Možno tomu neveril ani on sám.

Aká bola realita? Ferrari nielenže nevyhralo všetkých desať pretekov, ale z víťazstva sa už netešilo vôbec. Najlepším výsledkom v zostávajúcich pretekoch boli len tri druhé miesta Charlesa Leclerca v Taliansku, Singapure a Abú Zabí. A pod jeho vedením už žiadne víťazstvo Ferrari neuvidíme, iba že by sa v budúcnosti vrátil.

Maďarský novinár Sándor Mészáros, ktorý navštevuje takmer všetky veľké ceny, vo Formula podcaste prezradil, že prvé vážne informácie o Binottovom odchode prišli z dôveryhodných zdrojov ešte 20. októbra, tesne pred Veľkou cenou USA. Binotto sa v Austine ukázal, ale potom sa náhle vytratil. „Objavil sa okolo obeda oblečený v civile, absolvoval dva krátke rozhovory a zmizol.“

Mészáros dodáva, že Binotto sa neobjavil ani na tlačovke, ktorá mala byť venovaná kauze okolo rozpočtového stropu. Vraj ho zmohla choroba, čo však podľa novinára nebola pravda. V Austine sa už neukázal a preteky na vlastné oči nesledoval ani v Mexiku a Brazílii. V Abú Zabí už mali novinári informácie o tom, že po konci sezóny môžeme očakávať oficiálne potvrdenie zo strany Ferrari. Tak sa aj stalo.

Definitíva sa však nerodila ľahko. Ferrari podľa novinára uprednostňovalo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boxová ulička

Formula 1

Motorizmus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie