Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Je digitalizácia škôl zaklínadlo alebo prekliatie?

Záladná škola v Michalovciach. Foto N - Tomáš Benedikovič
Záladná škola v Michalovciach. Foto N – Tomáš Benedikovič

O výskume, ktorý by potvrdzoval, že digitalizácia škôl vedie k lepším výsledkom, sa v dokumente plánu obnovy nedočítate preto, lebo je ho ako šafranu.

Autor je analytik INESS
Článok si môžete vypočuť aj ako podcast tu.

Digitalizácia je super, školstvo je dôležité, a tak digitalizácia školstva je super dôležitá. Asi takto vyzerá úvaha, ktorá stála za časťou plánu obnovy v rámci školstva, ktorá nesie názov Investície do digitalizácie v školách. V rámci nej sa má preinvestovať skoro 200 miliónov eur na digitalizáciu škôl. Pod tým si predstavte nákup digitálnych učebníc, vybavenie učební informatiky a poskytnutie tabletov žiakom.

V celom dokumente plánu obnovy sa dočítate o tom, ako slovenské školy zaostávajú digitálnym vybavením za priemerom Európskej únie. Máme menej kvalitne vybavených učební informatiky, horšie pokrytie rýchlym internetom a počas vyučovania sa nedostatočne využívajú digitálne médiá.

Nikde sa však nedočítate o výskume, ktorý by dôveryhodne podporoval predstavu, že digitalizácia škôl vedie k lepším výsledkom žiakov. To je totiž ultimátnym cieľom škôl. Cieľom nie je mať určitý počet mikročipov na štvorcový meter alebo dosiahnuť nejakú rýchlosť internetu v megabitoch za sekundu. Cieľom je, aby žiaci dosahovali lepšie akademické výsledky.

O výskume, ktorý by potvrdzoval, že digitalizácia škôl vedie k lepším výsledkom, sa v dokumente plánu obnovy nedočítate preto, lebo je ho ako šafranu. V skutočnosti výskum ukazuje, že investovanie do digitalizácie na školách prináša v lepšom prípade nejednoznačné alebo žiadne výsledky. V horšom prípade ich digitalizácia priamo zhorší. Pozrime sa na niekoľko tých najrozsiahlejších.

Štúdie na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Plán obnovy EÚ

Školstvo

Komentáre

Teraz najčítanejšie