Denník N

Výrok týždňa podľa Demagog.sk: Kaliňák o oceneniach pre Slovensko

Foto - TASR
Foto – TASR

Demagog.sk, ktorý pravidelne sleduje pravdivosť politických diskusií, vyberá citát týždňa.

 Niekoľko ocenení dostalo Slovensko za náš integračný program, pretože je veľmi kvalitný.

Robert Kaliňák,

(30. novembra 2015, tlačová konferencia s ohlásením príchodu asýrskych kresťanov)

Tím Demagog.SK nezistil žiadne správy o ocenení Slovenska za jeho integračný program.

Naopak, viaceré štúdie a mediálne správy poukazujú skôr na problémy integračného programu na Slovensku.

Slovensko sa nachádza na 34. z celkovo 38 krajín podľa rebríčku Migrant integration policy index 2015, horšie je na tom už len Lotyšsko, Cyprus a Turecko.

Správa UNHCR z roku 2010 o integrácii cudzincov v strednej Európe pri Slovensku uvádza, že napriek tomu, že krajina mala zvládnuteľný počet žiadosti o azyl, “programy zamerané na pomoc osobám pri ich integrácii nie sú dostatočné”.

Za nedostatočný označila integračný program na Slovensku aj Liga za ľudské práva. Samotní Sýrčania z tábora v Gabčíkove sa sťažovali okrem iného na nízku kvalitu a nedostatok kurzov. Minister Kaliňák im odkázal, že nie sú v Hoteli Sheraton Arabella.

A premiér Robert Fico v minulosti o našej (ne)schopnosti integrovať povedal v auguste 2015: “Ani tých našich vlastných občanov (Rómov, pozn.) nevieme integrovať.”

Je diskutabilné, do akej miery sa vôbec o hovoriť o komplexnom integračnom “programe” pre cudzincov a azylantov na Slovensku.

V roku 2015 bol udelený azyl len ôsmim ľuďom, ďalší štrnásti dostali doplnkovú ochranu. Rok pred tým to bolo 14 udelených azylov a 99 prípadov doplnkovej kontroly.

Napriek tomu, že vláda v januári 2014 schválila návrh integračnej politiky SR, momentálne sa pripravuje Integračný program SR.

Je tiež otázne, komu by ocenenie o ktorom hovorí minister v skutočnosti prislúchalo. Podľa analýzy IVO, integračné služby sú na Slovensku ľuďom s medzinárodnou ochranou poskytované mimovládnymi organizáciami, ktoré sú sprostredkovateľmi štátneho integračného programu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Migrácia

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie