Týždňový newsfilter: Že vraj progresívny puč riadený z Prezidentského paláca. A tentoraz to nehovorí Fico

1. SaS chce byť tvrdá opozícia, pôsobí to zvláštne. 2. Súmračná sága narazila na paragraf 363. 3. Matovičovi už nedôveru vyslovili.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh
1. SaS chce byť tvrdá opozícia, pôsobí to zvláštne
Vo štvrtok SaS najprv podržala vo funkcii najodvolávanejšieho ministra Hegerovej vlády Romana Mikulca a krátko na to prišla s návrhom na vyslovenie nedôvery celému kabinetu. Ten jej pomohol podať svojimi podpismi Hlas.
Okamžite sa vyrojili názory komentátorov na to, či si to SaS správne načasovala a čo tým okrem pokusu naštartovať svoje klesajúce preferencie sleduje.
Oveľa zaujímavejšie však bolo to, s akými teóriami vyšli vládni politici. Niektorí z nich, ako Milan Krajniak (Sme rodina), Györgyi Gyimesi (OĽaNO) alebo Igor Matovič (OĽaNO), v tom vidia dohodu medzi Prezidentským palácom, SaS a Hlasom s cieľom nastoliť progresívnu vládu, ktorú nikto nevolil. Krajniak na to používa slovo progresívny puč, Gyimesi dúhová revolúcia, Matovič zase hovorí o bábkovej vláde.
Toto sú vyjadrenia nie nepodobné tým, aké mal v časoch protestov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vtedajší premiér Fico