Denník N

Vývoj bojov (284. deň): Ukrajinci zaútočili hlboko na ruskom území na základňu, ktorá terorizuje civilistov

Bombardér Tu-95 na letisku Engels v roku 2006. Foto - Wikipedia, Marina Lystseva
Bombardér Tu-95 na letisku Engels v roku 2006. Foto – Wikipedia, Marina Lystseva

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Čo sa stalo na letisku Engels-2 a prečo je to potenciálne veľká správa.
  • Ukrajinci postúpili pri Kreminnej.
  • Pri Bachmute sa dostali do problémov Gruzínci.
  • Mapa dňa – Kreminna.
  • Videá dňa – zábery z útokov na ruské letiská; názorná ukážka, prečo sa vojaci oboch strán radšej vozia na korbách BMP ako v ich vnútri; prílet ruského granátu z prvej ruky; ďalší zostrel Ka-52.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 4. decembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Nič podobné sa ešte nestalo. Ak sa doterajšie informácie potvrdia, v noci z nedele na pondelok došlo k udalosti, ktorá v tejto vojne nemá páru. Aj napriek tomu, že Ukrajinci už na ruské letiská zaútočili aj skôr.

Zatiaľ sa nevie presne, ako sa to stalo, ale zaznamenali výbuchy na dvoch letiskách, z ktorých vzlietajú ruské strategické bombardéry útočiace okrem iného aj na ukrajinské elektrárne a rozvodné siete.

Dôkaz, že ide o ukrajinský útok, neexistuje, ale žiadne iné vysvetlenie sa neponúka a neoficiálne ruské zdroje v tom majú jasno.

Napríklad Kremľu blízky telegramový kanál Rybar už vykrikuje, že išlo o útok na ruskú jadrovú triádu (jej súčasťou sú strategické bombardéry, ponorky a balistické rakety na pozemných základniach), ktorá je súčasťou ruského jadrového odstrašenia. Rybar určite nezostane osamotený.

Samozrejme, je to nepravdivé obvinenie. Alebo presnejšie smiešna výhovorka. Terčmi boli základne, z ktorých operujú typy Tu-22, Tu-95 a Tu-160. Práve z nich Rusi vypúšťajú konvenčné strely s plochou dráhou letu, ktoré zasahujú strategické ciele po celej Ukrajine, ale aj obytné domy a zabíjajú ich obyvateľov.

Predstava, že tieto lietadlá budú nedotknuteľné, pretože dokážu nosiť aj jadrové zbrane, je v súlade s celým ruským postojom k vojne – my vám môžeme bombardovať všetko, vy nám nič.

Čo presne sa stalo a prečo je to veľká správa. Ešte významnejšie je, kde Ukrajinci v noci zaútočili, ako ďaleko je to od ich pozícií a čo to znamená pre ďalší priebeh vojny. Keď Ukrajinci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie