Denník N

Vývoj bojov (285. deň): Rusov možno prekvapil starý sovietsky dron a naznačil, že ani Moskva nie je v bezpečí

Zábery z letiska Ďagilevo. Zdroj - Twitter
Zábery z letiska Ďagilevo. Zdroj – Twitter

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu, zvyčajne v pracovné dni do 14:00.

  • Ukrajinské útoky dronov pokračujú, zasiahli letisko v Kursku. 
  • Ako sa Ukrajincom podarilo zaútočiť na dôležité letiská Engels a Ďagilevo?
  • Aké sú zatiaľ známe škody?
  • Do amerických HIMARS-ov Ukrajinci strely ATACMS nedajú.
  • Foto dňa: Časť zrejme ukrajinskej rakety dopadla na územie Moldavska.
  • Video dňa: Nemecký Gepard na Ukrajine a Putin na Kerčskom moste.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 5. decembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Vojna dronov sa presúva aj na ruské územie: Dronov sa už nemusia báť len obyvatelia ukrajinských miest, ale aj ruská armáda na letiskách či iných vojenských objektoch v Rusku, ďaleko od frontu. Rusi sa ešte spamätávajú zo šoku, keď v pondelok zasiahli výbuchy dve letiská asi 500 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. Mimochodom, Moskva je k hraniciam bližšie.

Rusi hovoria o útoku starým sovietskym dronom.

V utorok navyše došlo k najmenej dvom podobným útokom dronov. Ruské miestne úrady hlásili zásah na letisku pri meste Kursk. Zasiahli tu cisternu paliva, požiar v oblasti bolo vidieť aj hodiny neskôr. Letisko sa nachádza 100 kilometrov do hraníc.

Toto letisko nie je také dôležité ako napríklad základňa Engels, kde útočili Ukrajinci v pondelok, no aj odtiaľto lietajú ruské bojové lietadlá (vrátane Su-30SM) na Ukrajinu.

Rovnako zásah dronom hlásili aj v meste Briansk.

Čím útočia Ukrajinci: Ukrajinci už predtým ukázali, že nepriateľa vedia prekvapiť svojou invenčnosťou a nie vždy musia na to mať moderné západné zbrane. Je možné, že sa tak stalo znova.

Na útok proti ruským letiskám Engels a Ďagilevo použili podľa Rusov starý sovietsky prieskumný dron Tu-141 Striž.

Ide o bezpilotné prieskumné lietadlo, ktoré Sovietsky zväz vyrábal v rokoch 1979 až 1989. Hoci sa špekulovalo, že ho ukrajinskí diverzanti vypustili z územia Ruska, pravdepodobnejšie je, že letelo až z Ukrajiny. Podľa zdrojov New York Times však mohli proukrajinské skupiny operujúce v Rusku pomôcť s identifikáciou cieľov.

Druhou možnosťou, ktorá sa spomína, je nasadenie nového ukrajinského dronu, ktorý môže mať dolet tisíc kilometrov.

Skúsme sa však venovať viac možnosti, že Ukrajinci oprášili starší sovietsky stroj.

Ako je možné, že ho nezbadali? Dron Tu-141 má dolet tisíc kilometrov a jeho let nad ruským územím mohol trvať asi hodinu. Mnohí ruskí vojenskí blogeri nechápu, ako si ho ruská protivzdušná obrana mohla nevšimnúť. Dron má rozpätie krídel 4 metre a dĺžku 14 metrov, čiže mal by ho zaznamenať každý ruský radar.

Jedna hypotéza hovorí, že Ukrajinci mohli na dron dať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 14:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie