Vývoj bojov (285. deň): Rusov možno prekvapil starý sovietsky dron a naznačil, že ani Moskva nie je v bezpečí

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu, zvyčajne v pracovné dni do 14:00.
- Ukrajinské útoky dronov pokračujú, zasiahli letisko v Kursku.
- Ako sa Ukrajincom podarilo zaútočiť na dôležité letiská Engels a Ďagilevo?
- Aké sú zatiaľ známe škody?
- Do amerických HIMARS-ov Ukrajinci strely ATACMS nedajú.
- Foto dňa: Časť zrejme ukrajinskej rakety dopadla na územie Moldavska.
- Video dňa: Nemecký Gepard na Ukrajine a Putin na Kerčskom moste.
Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 5. decembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.
Vojna dronov sa presúva aj na ruské územie: Dronov sa už nemusia báť len obyvatelia ukrajinských miest, ale aj ruská armáda na letiskách či iných vojenských objektoch v Rusku, ďaleko od frontu. Rusi sa ešte spamätávajú zo šoku, keď v pondelok zasiahli výbuchy dve letiská asi 500 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. Mimochodom, Moskva je k hraniciam bližšie.
Rusi hovoria o útoku starým sovietskym dronom.
V utorok navyše došlo k najmenej dvom podobným útokom dronov. Ruské miestne úrady hlásili zásah na letisku pri meste Kursk. Zasiahli tu cisternu paliva, požiar v oblasti bolo vidieť aj hodiny neskôr. Letisko sa nachádza 100 kilometrov do hraníc.
Еще видео из Курска. Если ВСУ начнут наносить такие удары массово, то российская армия еще и без топлива останется pic.twitter.com/plxPg0iRYC
— IanMatveev (@ian_matveev) December 6, 2022
Toto letisko nie je také dôležité ako napríklad základňa Engels, kde útočili Ukrajinci v pondelok, no aj odtiaľto lietajú ruské bojové lietadlá (vrátane Su-30SM) na Ukrajinu.
Rovnako zásah dronom hlásili aj v meste Briansk.
Čím útočia Ukrajinci: Ukrajinci už predtým ukázali, že nepriateľa vedia prekvapiť svojou invenčnosťou a nie vždy musia na to mať moderné západné zbrane. Je možné, že sa tak stalo znova.
Na útok proti ruským letiskám Engels a Ďagilevo použili podľa Rusov starý sovietsky prieskumný dron Tu-141 Striž.
Ide o bezpilotné prieskumné lietadlo, ktoré Sovietsky zväz vyrábal v rokoch 1979 až 1989. Hoci sa špekulovalo, že ho ukrajinskí diverzanti vypustili z územia Ruska, pravdepodobnejšie je, že letelo až z Ukrajiny. Podľa zdrojov New York Times však mohli proukrajinské skupiny operujúce v Rusku pomôcť s identifikáciou cieľov.
Druhou možnosťou, ktorá sa spomína, je nasadenie nového ukrajinského dronu, ktorý môže mať dolet tisíc kilometrov.
I don't believe in your Tu-141 theory, Chuck. There is more credible theory: a newly developed Ukrainian attack drone with 1,000 km range (no name or photo yet) that is currently completed the first of two round of tests.
— Viktor Kovalenko (@MrKovalenko) December 6, 2022
Skúsme sa však venovať viac možnosti, že Ukrajinci oprášili starší sovietsky stroj.
Ako je možné, že ho nezbadali? Dron Tu-141 má dolet tisíc kilometrov a jeho let nad ruským územím mohol trvať asi hodinu. Mnohí ruskí vojenskí blogeri nechápu, ako si ho ruská protivzdušná obrana mohla nevšimnúť. Dron má rozpätie krídel 4 metre a dĺžku 14 metrov, čiže mal by ho zaznamenať každý ruský radar.
Jedna hypotéza hovorí, že Ukrajinci mohli na dron dať