Vývoj bojov (287. deň): Ukrajinu chceli obsadiť za desať dní, celú vládu mali zavraždiť. Ako vyzerali ruské plány invázie

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu, zvyčajne v pracovné dni do 14:00.
- Ako Rusi plánovali inváziu podľa britských analytikov.
- Útočili zo štyroch smerov, dôležité bolo obsadiť jadrové elektrárne. Chceli okupovať všetky veľké mestá na ľavom brehu Dnipra a Kyjiv, Odesu, Cherson a Myklajiv na pravom brehu.
- Verili, že na Donbase obkľúčia polovicu všetkých ukrajinských vojakov.
- Invázia sa mala skončiť do 10. dní, stabilizačné operácie do leta.
- Ukrajinský národ mali rozdeliť do štyroch skupín. Prvú mali zlikvidovať.
- Podrobiť si nespokojných Ukrajincov mali vypnutím kúrenia, elektrickej energie či zastavením prísunu peňazí.
- Dozvuky útokov na letiská: Rusi stiahli z Ďagileva niekoľko bombardérov.
- Videá dňa: ruská propaganda, reportáž o nemeckých Gepardoch a blížiace sa americké obrnené vozidlá M1117.
Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za stredu 7. decembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.
Plány Rusov. RUSI je rešpektovaný britský think tank, ktorý sa venuje armáde a bezpečnosti a minulý týždeň vydal správu o ruskej invázii na Ukrajine. Vývoj bojov z nej predtým písal, aké poučenia z konfliktu zatiaľ vyplývajú pre iné armády vrátane slovenskej.
Správa, ktorej autormi sú dvaja britskí a dvaja ukrajinskí analytici (vrátane jedného generála), má však viacero zaujímavých pasáží. Napríklad dosť podrobne opisuje, ako Rusko plánovalo inváziu a ako mala prebiehať podľa ich očakávaného a ideálneho scenára. Dnes vieme, že nenastal, no stojí za to prečítať si, ako si Rusi chceli Ukrajinu podrobiť.
Prvým „testovaním vôd“ bol nárast počtu ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach v marci 2021. Cieľom bolo vtedy dotlačiť Západ a Ukrajinu k návratu k rokovaniam o takzvanej dohode Minsk II., otestovať reakciu Západu a dopredu si pripraviť techniku na tomto mieste do budúcnosti. Západné krajiny vtedy správne vyhodnotili, že ide iba o vojenské cvičenia.
S plánovaním invázie na Ukrajinu začalo Rusko v júli 2021, teda zhruba v čase, keď ruský prezident Vladimir Putin napísal svoj slávny článok o tom, že Ukrajinci sú v podstate Rusi. „V júli 2021 sa 9. sekcia 5. služby ruskej tajnej služby FSB rozrástla na riaditeľstvo a dostala úlohu naplánovať okupáciu Ukrajiny,“ píše sa v správe.
FSB okrem iného dala vypracovať prieskumnú správu o náladách na Ukrajine. Podľa nej bola ukrajinská spoločnosť politicky zväčša apatická, neverila svojim lídrom, zaujímala sa primárne o ekonomiku a myslela si, že eskalácia vojny medzi Ruskom a Ukrajinou nie je pravdepodobná.
Poznámka: Toto hodnotenie vtedy možno aj bolo blízko realite, no ľudia z FSB podcenili zmeny nálad po ruskej invázii.
Kto plánoval inváziu: Do plánovania invázie bol zapojený malý okruh ľudí z tajnej služby, ministerstva obrany či okolia prezidenta Vladimira Putina. Samotný prezident tieto plány nariadil.
Náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov si myslel, že ruská armáda