Školský týždeň: Učiteľky a učitelia sa s vládou dohodli omnoho skôr ako lekári a platovo si najbližšie dva roky nepolepšia

Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.
V posledných týždňoch sme sledovali boj lekárov a lekárok za systémové zmeny a lepšie pracovné podmienky v zdravotníctve. Po dlhej dráme sa vláda s lekárskymi odbormi nakoniec dohodla na splnení všetkých požiadaviek. Jednou z nich bol aj citeľný nárast platov lekárov a lekárok v nemocniciach.
Tento úspech otvára otázku finančného ohodnotenia ostatných profesií. Napríklad sa dlhodobo diskutuje o nízkych platoch učiteliek a učiteľov, ktorí sú zodpovední za kvalitné vzdelávanie budúcich generácií a podľa dostupných údajov ich môže byť práve aj pre nízke platy nedostatok. Preto sa pozrime, aké sú v najbližších rokoch finančné vyhliadky ľudí, ktorí pracujú v školách.
Učiteľské platy výraznejšie narastú až v budúcom roku
Pripomeňme, že aj školské odbory v tomto roku zorganizovali nátlakovú akciu, ktorej cieľom bolo zvýšiť peniaze na školstvo vrátane zvýšenia platov. Odbory žiadali nárast platov o 10 percent od júla tohto roka.
Vláda však od polovice tohto roka zvýšila platy všetkým zamestnancom a zamestnankyniam v štátnej a verejnej správe len o 3 percentá. Za celý rok by si tak učiteľky a učitelia polepšili len o 1,5 percenta, a preto školské odbory naďalej hrozili ostrým štrajkom.
K dohode došlo počas letných prázdnin. Všetci v štátnej a verejnej správe dostali v tomto roku jednorazovú odmenu 500 eur a prísľub, že v budúcom roku sa platy plošne zvýšia až dva razy. O 7 percent od januára a o 10 percent od septembra. Ľudia pracujúci v školstve dokonca dostanú ešte viac. Ich platy sa zvýšia o 10 percent od januára a o 12 percent od septembra.
Na prvý pohľad to vyzerá ako celkom slušný nárast. Je to však skutočne tak?