Denník N

Kamarátka s ňou po šiestich rokoch prerušila kontakt. Bola som v šoku, dá sa to prirovnať k rozchodu, hovorí Lucia

Ilustračné foto - Unsplash/Sam Manns
Ilustračné foto – Unsplash/Sam Manns

Najviac ju trápi, že bývalá kamarátka jej svoje rozhodnutie nikdy nevysvetlila.

„Išlo o priateľstvo, ktoré už nebolo úplne detské. Za šesť rokov nabralo svoju hĺbku. Riešili sme spolu rôzne problémy dospievania, naše rodiny sa dobre poznali,“ začína Lucia opis kamarátstva, o ktoré pred štyrmi rokmi z neznámych dôvodov prišla.

Vysokoškoláčka Lucia má teraz 24 rokov a pochádza z Bratislavy, kam chodila na osemročné gymnázium. Práve tam ako 13-ročná spoznala Ivanu. V triede boli okrem nich už len dve ďalšie dievčatá a s nimi sa takisto rýchlo skamarátila.

„Bicyklovali sme sa po lesoch na Záhorí, rozprávali sa o svojich prvých láskach, v lete sme prespávali u Ivany v záhrade,“ spomína Lucia na zážitky štvorice.

Ivanu považovala za morálny hlas v skupine. Zároveň priznáva, že je pre ňu zvláštne hovoriť o nej a o ich kamarátstve v minulom čase. „Keď si všimla, že sme urobili niečo zlé, napríklad sme odpisovali na teste, vždy nám s pokojom vysvetlila, že sa to nemá robiť. Bola taká ‚správňačka‘,“ opisuje Lucia.

Na Ivanu sa mohla obrátiť, aj keď ju niečo trápilo. „Mala vlohy vypočuť si človeka a naozaj sa zamyslieť nad jeho problémom. Vždy sa mi na nej páčilo, že nikdy žiadnu tému len tak ‚neodpinkala‘, práve naopak.“ Lucia ju aj preto považovala za veľmi spoľahlivého človeka. „Bola to kamarátka ‚do dažďa‘, o ktorú sa vždy dalo oprieť.“

Dodnes rada spomína aj na ich spoločný výlet do krajín Beneluxu. „Povedala som si, že si tieto spomienky nedám pokaziť ani tým, ako sa naše priateľstvo neskôr skončilo.“

Dôvody nepozná dodnes

Štvorčlenná partia sa začala prirodzene rozpadať po prestupe na iné stredné školy. Tri kamarátky však naďalej zostali v úzkom kontakte, až kým krátko po odchode na univerzity neprišiel šok.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie