Denník N

Aj slovensko-maďarská spolupráca pomohla zachrániť komárňanskú Maticu pred kolapsom

Jozef Černek. Foto N - Tomáš Hrivňák
Jozef Černek. Foto N – Tomáš Hrivňák

Pre zvýšené faktúry za energie sa Matica slovenská v Komárne dostala na pokraj zrútenia, no aj s maďarskou pomocou sa ju zatiaľ podarilo udržať pri živote.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jozef Černek, riaditeľ Matice slovenskej v Komárne, zverejnil 4. októbra video na Facebooku, v ktorom oznámil, že na konci roka svoju činnosť ukončia, pretože pre enormné nárasty cien energií už nemôžu ďalej fungovať.

Kultúrna organizácia v Komárne sa do tejto frustrujúcej situácie dostala aj na jar, keď mesačná faktúra za plyn vzrástla o 107 percent, z 1800 na 3773 eur. Budova, v ktorej sídli Matica, je pomerne veľká, poskytuje domov nielen kultúrnej organizácii, ale aj viacerým nájomcom: v budove sídli okrem iného aj advokátska kancelária, reštaurácia, kaviareň a herňa.

Nedokázali držať krok s cenami

Na jar reagovali černekovci na novú faktúru za plyn tak, že zvýšili cenu za nájom, v dôsledku čoho prišli o menších nájomcov. Príjem z predstavení a podpôr, sumu približne 10-tisíc eur, použili na uhradenie faktúr za energie. Mysleli si, že vykurovaciu sezónu nejako utiahnu – v divadelnej sále vypli kúrenie.

Riaditeľa však 1. októbra zasiahol ďalší šok, keď dostali faktúru za plyn, na ktorej svietilo 7 547 eur, ktorá je oproti sume z jari vyššia o 320 percent. Znamenalo to, že peniaze, ktoré zozbierali na celú vykurovaciu sezónu, im budú stačiť na mesiac a pol.

Po týchto udalostiach sa objavilo dojímavé video riaditeľa, v ktorom oznámil, že po 18 rokoch v decembri 2022 svoju činnosť ukončia. Jozef Černek od októbra bojuje za to, aby nejakým spôsobom zachránil Maticu v Komárne, ako aj súbory Dramaťák a Rebeli.

Jozef Černek. Foto N – Tomáš Hrivňák

Pomohli aj Maďari

Správa, v akých problémoch je jedna z významných kultúrnych organizácií v meste, viacerých primala k tomu, aby jej pomohli. Prispeli k tomu aj podujatia, ktoré sa konali v Matici v Komárne a boli v meste populárne, a aj fakt, že prácu, ktorá prebiehala medzi stenami budovy, uznávali Maďari aj Slováci.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matica slovenská

Rozhovory

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie