Denník N

Za Most kandiduje aj starosta, ktorý navštevuje vraha Rómov vo väzení

Starosta obce Svätý Peter Jozef Jobbágy. Foto N – Tomáš Benedikovič
Starosta obce Svätý Peter Jozef Jobbágy. Foto N – Tomáš Benedikovič

Číslo 73 má na kandidátke Most-Híd Jozef Jobbágy, kamarát vraha troch Rómov z Hurbanova.

Keď v júni tento rok ubehli tri roky od toho, čo mestský policajt Milan Juhász zavraždil v Hurbanove troch Rómov, Denník N urobil z Hurbanova reportáž.

„Podľa mňa veľa dostal,“ hovoril o treste deväť a pol roka za trojnásobnú vraždu starosta obce Svätý Peter Jozef Jobbágy. S vrahom Juhászom je kamarát a pravidelne ho navštevuje vo väzení. Juhászovi Špecializovaný trestný súd mimoriadne znížil trest, pretože podľa znalcov nebol v čase, keď vraždil, úplne príčetný.

Zdal sa vám duševne chorý? „Vôbec, ja som si na ňom nič nevšimol. Všetko ho zaujíma, aj teraz v base,“ hovoril Jobbágy. Rómovia ho podľa neho museli veľmi vytočiť. „Podľa mňa dostal vyhrážku, má dve krásne dcéry, na tie nedá dopustiť.“

Jobbágy kandiduje za poslanca parlamentu na kandidátke Most-Híd zo 73. miesta. „Bol to návrh základnej organizácie, pričom pán Jobbágy je starostom obce Svätý Peter už piate volebné obdobie. Neriešime to, čo robí vo svojom voľnom čase, ani aké sú dôvody jeho konania,“ povedal hovorca strany Matej Kováč.

„Keď sa ľudia dozvedeli, že idem za ním, päťdesiat alebo sto ich povedalo: ‚Pozdravujem ho, pozdravujem ho, pozdravujem ho, odovzdaj.‘ Keď som mu povedal, aká je v obci situácia, tak plakal,“ popisoval svoj vzťah s Juhászom Jobbágy.

„Aj teraz počas jedného mesiaca, keď dostaneme povolenie, pôjdeme za ním,“ hovoril a odhadoval, že sa čoskoro dostane na slobodu.

Jobbágy nie je jediný, ktorý sa v Hurbanove Juhásza zastával – robila to aj bývalá primátorka Margita Zemková alebo bývalý náčelník mestskej polície Marián Botoš.

Priatelia o vrahovi z Hurbanova (autor: Martina Pažitková)

Jobbágy tiež popisoval situáciu, keď sa chcela do dvoch domov v Svätom Petre presťahovať skupina olaských Rómov. Ako starosta zvolal do miestneho kultúrneho domu celú obec a navrhol riešenie, že obec domy odkúpi, aby ich nemohli kúpiť Rómovia. Kto súhlasil, mal zatlieskať. Tlieskali všetci.

„Keď sa to stalo, nechcel som tomu veriť, lebo v tejto miestnosti bol veľmi veľakrát. Veľmi dobre sme spolupracovali. Považoval som ho za stopercentného človeka. Neklamal, nefalšoval a ľúbil život,“ hovoril tiež o Juhászovi Jobbágy.

Starostovi visí na stene vedľa prezidenta Andreja Kisku aj portrét Ivana Gašparoviča, ktorý neplánoval zvesiť, lebo sú kamaráti.

Gašparovičov prejav bude dnes možné porovnať s Kiskom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Gašparovičov prejav bude dnes možné porovnať s Kiskom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie