Denník N

Radka z Teplárne za svoj život ďakovala Bohu, povedala prezidentka pápežovi. Cirkev nerozlišuje, iba jej predstavitelia, odpovedal

Pápež František a Zuzana Čaputová so slovenskou delegáciou na audiencii vo Vatikáne. Foto - Vatican media
Pápež František a Zuzana Čaputová so slovenskou delegáciou na audiencii vo Vatikáne. Foto – Vatican media

Ubehol viac ako rok, odkedy sa prezidentka Zuzana Čaputová lúčila s pápežom Františkom na bratislavskom letisku. Vtedy by si asi len málokto vedel predstaviť, že prezidentka so sebou do Vatikánu na najbližšiu návštevu vezme LGBTI+ osobu.

V sobotu do Apoštolského paláca v Ríme pomaly kráčala Radoslava Trokšiarová. Po dlhej chodbe išla pred očami švajčiarskej gardy s námahou a s pomocou bariel. Pred dvoma mesiacmi ju pred Teplárňou strelil do nohy útočník a zavraždil jej dvoch kamarátov Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. Urobil to iba preto, že mali inú sexuálnu orientáciu.

Keď prezidentka v sobotu predstavovala Radku pápežovi Františkovi, povedala mu, že Radka po prebudení v nemocnici za svoje prežitie ďakovala Bohu. Radka je veriaca katolíčka a lesba. Radke pápež potom podal ruku.

„Nepomáha jednote, keď akákoľvek skupina osôb je vyčleňovaná pre svoju rozdielnosť. Aj o tom sme dnes so svätým otcom hovorili,“ povedala po audiencii prezidentka. „Rozdielnosti sú prirodzené. Cirkev nerozlišuje, ale prijíma všetkých. Ak, tak rozlišujú iba cirkevní predstavitelia. To je jeden z výrokov svätého otca,“ povedala prezidentka.

Prezidentský palác pri ceste do Vatikánu nezdôrazňoval, že by hlavným cieľom mala byť téma útoku na Tepláreň. Účasť Radoslavy Trokšiarovej spomenuli v zozname všetkých členov delegácie, súčasťou delegácie boli ľudia pomáhajúci utečencom z Ukrajiny, lekárka, František Mikloško či salezián. Prezidentka avizovala, že sa chce s hlavou katolíckej cirkvi rozprávať hlavne o tom, ako nájsť jednotu.

Asi ma všetci svätí potiahli dnu, hovorí Radka

Radka si nevedela príliš užiť starobylú Berniniho kolonádu, ktorá lemuje Baziliku sv. Petra. V kolonáde si prezidentka spolu s návštevou pozrela výstavu stovky betlehemov. Radka nemala možnosť obzerať si drevené výjavy narodenia Ježiša, plnú pozornosť musela venovať chôdzi, keďže barly sa jej šmýkali na mačacích hlavách mokrých od dažďa.

Ani dva mesiace po streľbe nemôže chodiť bez podpory. Je rada, že lekári jej oznámili,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pápež František

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie