Denník N

Radka z Teplárne po audiencii u pápeža: Často rozmýšľam, ako by moja psychika zvládla, keby vrah prežil

Radka Trokšiarová. Foto – Archív R. Trokšiarovej
Radka Trokšiarová. Foto – Archív R. Trokšiarovej

Radoslavu Trokšiarovú pred dvoma mesiacmi postrelil vrah pred podnikom Tepláreň, zabil jej dvoch blízkych kamarátov Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. Nohu jej prestrelil na dvoch miestach, mala vážnu zlomeninu.

„Matúš sedel tesne vedľa mňa a mal o mňa opretú hlavu. Objednávali sme si jedlo cez donášku; ani neviem, či stihol objednávku potvrdiť. Zrazu na mňa začal padať a zhodil ma na zem. Nechápala som, čo sa deje. Napadlo mi, že asi nemohlo obom prísť naraz zle. Zrazu ma začala bolieť noha a nechápala som prečo,“ opisuje v rozhovore.

Radka ešte stále chodí s pomocou bariel a každý krok jej pripomína ten večer. Zvládnuť to jej pomohla iba veľká podpora od rodiny, kamarátov a aj prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá ju len týždeň po útoku navštívila v nemocnici a verejnosti o tom nepovedala, aby Radku neohrozila.

V sobotu zobrala Radku prezidentka Čaputová na audienciu k pápežovi Františkovi do Vatikánu.

V rozhovore sa dočítate:

  • prečo by arcibiskupovi Oroschovi poslala svoj drogový test a že by chcela poznať názor Františka na biskupa,
  • ako bola pred cestou do Vatikánu na spovedi u kňaza,
  • ako ju navštívila v nemocnici prezidentka,
  • ako si pamätá na útok a ako sa neskôr stretla s policajtkou, ktorá tam v ten večer bola.

Ako prebiehalo stretnutie s pápežom?

Bolo to vlastne veľmi príjemné. Hoci je človek na dôležitom mieste, necíti sa tam upäto, že niečo pokazí. V skutočnosti to bolo uvoľnené. Pápež každému podal ruku dvakrát a je to veľmi príjemný človek, ide z neho dobro.

Aj ste mu niečo povedali?

Povedala som mu, že mu ďakujem za prijatie. Mohla som mať pripravené hocičo, ale keď reálne stojíte pred tým človekom, zabudnete aj vlastné meno. Zalial ma pot a roztriasla som sa, bola som rada, že som zo seba aspoň niečo dostala. Ale čo by som mu vlastne mohla povedať? Sú to ťažké témy, na ktoré by som potrebovala dlhší čas. V tej krátkej chvíli pre mňa bolo najdôležitejšie poďakovať mu.

Pápež František a Zuzana Čaputová so slovenskou delegáciou na audiencii vo Vatikáne. Foto – Vatican media

Čo by ste povedali pápežovi, ak by ste na to mali priestor?

Poďakovala by som sa mu za to, že jeho vyjadrenia sú také priateľské a podporujúce. Za to, že sa snaží robiť zmeny k lepšiemu. Takisto ako prezidentka a ani jeden z nich to nemá jednoduché.

Chceli by ste s pápežom otvoriť aj tému zrovnoprávnenia práv LGBTI+ ľudí?

Áno, ale nielen to. Určite by som chcela otvoriť tému násilia páchaného na ženách a na deťoch. Štát by mal k násiliu pristupovať s nulovou toleranciou a vysokými exemplárnymi trestami. Nie s nekonečnými súdnymi procesmi, ktoré nikam nevedú a násilníka oslobodia. Ide pritom nielen o fyzické, ale aj o psychické násilie.

Takže téma LGBTI+ by pre vás ani nebola hlavná?

Hlavná je pre mňa tolerancia. Ku komukoľvek, nielen v rámci LGBTI+ ľudí, ale aj k Rómom, menšinám podľa vierovyznania či národnosti. Jedno sa odvíja od druhého, tolerancia sa nedá vyčleniť len pre jednu skupinu. Môžu si vás na ulici vyhliadnuť a zbiť pre hocičo. Dokážeme pri nejakej skupine povedať, že je to v poriadku?

Vyčítali by ste pápežovi niečo?

Nie, nemám potrebu nič nikomu vyčítať. Nemám to ani ľuďom za zlé, že nerozumejú LGBTI+ témam. Chvíľu som mala potrebu ľuďom vysvetľovať, prečo by mali byť chápaví. Ale pochopila som, že sa to nedá – keď sú nechápaví, tak nepochopia, prečo majú byť chápaví. (Smiech.) Rada to vysvetľujem ľuďom, ktorí sa s tým nestretli, majú otázky, ale nemyslia to konfrontačne. Veľa ľudí napríklad nevie, aký jazyk majú používať.

A aký?

No žiadny špeciálny. Nech iba jednoducho nie je nepríjemný. Často aj v LGBTI+ komunite nevieme, ako sa navzájom osloviť. Dlho som napríklad nepoznala žiadnu transrodovú či nebinárnu osobu. Vedela som, že existujú, ale nikdy som sa so žiadnou otvorene nerozprávala. Pre mňa bolo napríklad nepochopiteľné, prečo ide chlap von namaľovaný a oblečený ako žena, keď môže byť terčom útokov.

To robil aj Juraj Vankulič. Pomohol vám to pochopiť?

Áno, bol to Juraj. Svojou jedinečnosťou, správaním a tým, ako mu to bolo úplne ukradnuté. Keď naňho niekto kričal z auta, tak on mu zakričal: „Mám ťa rád, láska!“ Keď ho však niekto veľmi nahneval,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cirkvi

LGBTI+

Pápež František

Útok na Zámockej

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie