Týždňový newsfilter: Nový pokus o nájdenie dna slovenskej politiky sa volá Martin Borguľa

1. Ak má Pellegrini pravdu, „protikorupčná“ koalícia je rukojemníkom podozrivého korupčníka. 2. Topiaci sa aj Spolu chytá. 3. Prípad Žilinka – keď má generálny prokurátor politické ambície, nemôže to dopadnúť dobre.
🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.
Správy vybral a komentoval Roman Pataj
1. Ak sa potvrdí klebeta, „protikorupčná“ koalícia je rukojemníkom podozrivého korupčníka
Počas víkendu sa mierne znížila pravdepodobnosť, že parlament v utorok vysloví nedôveru vláde Eduarda Hegera. Premiér za to vďačí sobotňajšiemu snemu strany Spolu, ktorá sa rozhodla, že jej predseda a jediný poslanec Miroslav Kollár nebude hlasovať za odvolanie. V Spolu sú však pripravení rokovať o septembrovom termíne predčasných volieb.
Šesť neistých. V tejto chvíli to znamená, že proti vysloveniu nedôvery je po celom týždni neistoty a márneho hľadania jasnej odpovede 73 poslancov, za 71 a 6 zvyšných je neistých.
Vládu podrží 47 zástupcov OĽaNO, 19 Sme rodina, 3 zo Za ľudí, odídenec z SaS Martin Klus, bývalí poslanci OĽaNO Ján Mičovský a Katarína Hatráková plus spomínaný Kollár. Presne naopak sa rozhodol jeho niekdajší súputník Tomáš Valášek z PS, Hlas, Smer, SaS, ĽSNS a Republika.
Aby kabinet padol, zo zostávajúcej šestice proti nemu musia hlasovať aspoň piati, aby návrh získal 76 hlasov. Každý z nich niečo od vlády bude chcieť, aby ju podržal. Traja tarabovci napríklad