Denník N

Neznáma Severná brigáda v Kosove odkazuje Srbom: Nebojte sa! Ubránime vás! (reportáž o konflikte pre jedno písmeno)

Konflikt vyvolala vynútená zmena evidenčných čísel. Foto N - Andrej Bán

Prvýkrát od vojny v roku 1999 žiada Srbsko o vyslanie svojich policajtov a vojakov na nepokojný sever Kosova. Stavajú sa tam barikády, ozýva sa streľba, hádžu sa granáty.

Sme v obchodíku so suvenírmi v severnej, srbskej časti etnicky rozdeleného mesta Kosovská Mitrovica.

Ak chcete pochopiť príčiny novej vlny eskalácie napätia na Balkáne, ktoré oprávnene vyvoláva v Európe strach, lepšie miesto nenájdete.

Vezmem pušku a pôjdem

Je to akési starožitníctvo nacionalizmu, áno, aj s podobizňami cárov Dušana či Lazara, s domácou rakijou či s pohľadnicou, na ktorej je fúzatý Srb a hovorí: „Fuck the cola, fuck the pizza, my pijemo šljivovica.“

V obchodíku so suvenírmi. Foto N – Andrej Bán

Od vojny pred 23 rokmi sa tu pri každej z desiatok ciest na Balkán zastavím. Kým žil pôvodný majiteľ, vždy mi nalial višňový likér a pokecali sme. Jeho syn odložil pod pult plagát, na ktorom je vyobrazené americké neviditeľné lietadlo F-117 zostrelené počas náletov NATO na jar 1999 a vtipný nápis: „Prepáčte, nevedeli sme, že je neviditeľné.“

„Po našich srbských ŠPZ na autá nám albánska vláda v Prištine vezme aj naše srbské doklady totožnosti. A čo nám ostane? Iba bojovať. Vezmem pušku a pôjdem. Dúfam, že bude nová vojna,“ povie odhodlane tridsiatnik Siniša Stojanović.

Preháňa, natoľko sa už poznáme.

Pre názornosť kladie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie