Denník N

Modlite sa, rozjímajte a streamujte pop pápeža Františka

Jorge Mario Bergoglio je 266-tym pápežom rímskokatolíckej cirkvi.
Jorge Mario Bergoglio je 266-tym pápežom rímskokatolíckej cirkvi.

Albumom Wake Up! hlava katolíckej cirkvi vstupuje do hudobného biznisu.

Správu, že pápež František nahral album progresívneho rocku, treba trochu poopraviť.

Žánrovo môžeme nahrávku 78-ročného pontifika Jorgeho Maria Bergogliu zaradiť do popu kdesi medzi syntezátorovú verziu gregoriánskeho chorálu a pokresťančenú Enyu.

Volá sa Wake Up a hudobné vydavateľstvo Belief Digital (Digitálna viera) ho od konca novembra ponúka cez známe streamovacie služby. Výťažok pôjde na podporu utečencov v Európe.

Ako píše server Pitchfork, nie je to prvá hudobná nahrávka pápeža v histórii. Aj Františkov predchodca Ján Pavol II. nahral spolu tri albumy. Toto je však prvýkrát, čo nejde o liturgickú vážnu hudbu, ale pop. Skladieb je dohromady jedenásť, každá z nich spája hudbu s hovoreným slovom: kázne v taliančine, španielčine, angličtine, portugalčine dopĺňajú hymnické piesne v rozličných úpravách od soft-rocku po latino, zaznie aj skreslený zvuk elektrickej gitary.

„Chcel som byť čo najvernejší pápežovej osobnosti: je to človek dialógu, otvorených dverí a pohostinnosti,“ vysvetľoval pre magazín Rolling Stone dvorný producent Jána Pavla II. a Benedikta XVI. Don Guilio Neroni.

Aranžmánov sa zhostil Tony Pagliuca z progrockovej legendy Le Orme. . Nahrávať pre pontifika bola výzva, s ktorou ihneď súhlasil.

Singlom bola päťminútová skladba Wake Up! Go! Go! Forward! Základom členitej piesne s nádychom juhoamerickej ľudovej hudby je kázeň z Južnej Kórey, v predohre triumfálne sóluje gitara a refrény spieva zmiešaný zbor.

Prvé recenzie sa zhodujú, že v hudbe má album medzery.

„Wake up! sa nachádza na čudesnej polceste medzi dvojhodinovou omšou a firemným náborovým videom. Je to ako vypiť škatuľu sirupov proti kašľu a navštíviť podujatie Live Aid: The Vatican. Každá z týchto skladieb obsahuje inštrumentálny pop ako z CD sekcie kníhkupectva Barnes & Noble, k tomu sú pridané chorály a sólové vokály, ktoré vypĺňajú čakanie na pápežovu kázeň,“ píše server Pitchfork v recenzii, ktorá mu dáva tri hviezdičky z desiatich.

Napriek „inštrumentácii, ktorá znie ako z letného hitu v kine IMAX,“ však nahrávke aj prestížny hudobný web priznáva jedno – že je skvelé, že vôbec vznikol. Najľudskejší pápež sa tak ešte viac priblížil obyčajným ľuďom.

Nie je to prekvapením v porovnaní s rokenrolom, ku ktorému niektorí prirovnávajú dva roky Argentínčana na Pavlovom stolci v Ríme. Je zástancom liberálnej teológie, odsudzuje kresťanský fundamentalizmus, nabáda na ústretovosť k homosexuálom, vyjadruje sa k problému sociálnej nerovnosti a klimatických zmien.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie