Denník N

Tarabovci darovali vláde dva dni času, rozbehli sa rokovania o predčasných voľbách. Fico tvrdí, že od Matoviča volali aj jemu

Premiér Eduard Heger, v pozadí Boris Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič
Premiér Eduard Heger, v pozadí Boris Kollár. Foto N – Tomáš Benedikovič

Politici hovoria o dvoch scenároch, ktoré sú dnes v hre: prvým je dohoda na predčasných voľbách, druhým rekonštrukcia vlády a odstúpenie Igora Matoviča či Romana Mikulca.

Hlasovanie o nedôvere vláde premiéra Eduarda Hegera sa odložilo o dva dni – na štvrtok 17.00. Koalícii sa odklad podaril vďaka dohode s trojicou poslancov okolo Tomáša Tarabu zo strany Život, ktorú vyrokoval predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Presun hlasovania podporilo 77 poslancov. Okrem členov klubov OĽaNO, Sme rodina, poslancov Za ľudí a niektorých nezaradených (Martina Klusa, Miroslava Kollára, Martina Čepčeka a Kataríny Hatrákovej) rozhodli hlasy trojice poslancov okolo Tomáša Tarabu zo strany Život aj postoj poslanca Martina Borguľu.

Borguľa aj tarabovci boli v utorok dopoludnia pripravení podporiť pád vlády a je pravdepodobné, že bez odkladu hlasovania by Hegerova vláda v utorok padla. Ján Krošlák, ktorý bol doteraz členom klubu Sme rodina, hlasoval proti odkladu.

Dohodu s tarabovcami zabezpečil Boris Kollár, ktorý s poslancami Tomášom Tarabom a Filipom Kuffom hodinu rokoval tesne pred naplánovaným hlasovaním o nedôvere vláde, ktoré malo prebehnúť o 11.00.

Osud Hegerovej vlády však zostáva naďalej neistý.

Štefan Kuffa a Tomáš Taraba. Foto N – Tomáš Benedikovič

Taraba pripustil aj voľby v septembri

Poslanec Tomáš Taraba vysvetlil podporu návrhu na presun hlasovania šancou, že sa im s koalíciou podarí dohodnúť na predčasných voľbách. S takouto ponukou podľa jeho slov prišiel na utorkovom dopoludňajšom stretnutí predseda parlamentu Boris Kollár.

Čas od utorka do štvrtka sa má podľa Tarabu využiť na to, aby sa uskutočnili debaty nielen o termíne predčasných volieb, ale aj o

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Eduard Heger

Hegerova vláda

Igor Matovič

OĽaNO

SaS

Sme rodina

Tomáš Taraba

Slovensko

Teraz najčítanejšie