Denník N

Newsfilter: Trápenie pokračuje a riešenie sa opäť volá Igor Matovič

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Heger sa môže zachrániť buď s Tarabom, alebo bez Matoviča. 2. O jedenástej bola vláda na uterák. 3. Atómovkový spôsob vládnutia je neprijateľný, potvrdil to aj Ústavný súd.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Heger sa môže zachrániť buď s Tarabom, alebo bez Matoviča

V utorok predpoludním sa malo hlasovať o vyslovení nedôvery premiérovi Eduardovi Hegerovi. Keď už sa po sérii oznámení dovtedy nerozhodnutých poslancov zdalo, že parlament sa tesne postaví proti vláde, koalícia na poslednú chvíľu dosiahla, že sa rozhodne až vo štvrtok o piatej večer. Podarilo sa jej to vďaka 77 poslancom vrátane hlasov Tomáša Tarabu a otca a syna Kuffovcov.

Heger tak získal dva dni na svoju záchranu. Teoreticky sa mu to môže podariť. Sú dva základné scenáre, o čom môže do štvrtka rokovať.

Záchrana s Tarabom. Prvý predpokladá sériu ústupkov voči Tarabovi a ďalším poslancom, ktorí sa pohybujú v sivej zóne medzi koalíciou a opozíciou. Ich výsledkom by bola dohoda, na ktorej konci by síce boli predčasné voľby, ale až na jeseň 2023. Najpravdepodobnejšie v septembri.

Výhodou by bola predvídateľnosť, pokojnejšie riešenie vládnej krízy a menej neistoty najmä pokiaľ ide o postoj Slovenska k vojne na Ukrajine. September sa však nepáči Robertovi Ficovi ani Petrovi Pellegrinimu. Najmä prvý z nich veľmi túži po jarnom termíne volieb, pretože jeho cieľom je čo najskôr obnoviť svoj vplyv na orgány činné v trestnom konaní. To je dobrý dôvod, aby mu nebolo vyhovené.

Nevýhodou záchrany za cenu dohody s parlamentným zhlukom nezaradených sú spomínané ústupky neznámeho obsahu a stupňa nebezpečenstva pre krajinu. A prekážkou je ťažká zhoda pri hľadaní termínu volieb.

Záchrana bez Matoviča. Núka sa však aj riešenie, ktoré by nemuselo viesť ani k predčasným voľbám, ani ku kšeftom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Igor Matovič

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie