Denník N

Fajčil 60 cigariet denne, energiu mu dodával len alkohol. Ako sa Zemanovi zhoršovalo zdravie

Prezident Miloš Zeman dva dni pred hospitalizáciou 10. októbra 2021. Foto - Facebook Miloša Zemana
Prezident Miloš Zeman dva dni pred hospitalizáciou 10. októbra 2021. Foto – Facebook Miloša Zemana

Deník N hovoril s desiatkami ľudí, ktorí boli pri kľúčových okamihoch prezidentovania Miloša Zemana. V tomto texte popisuje, ako sa zhoršoval Zemanov zdravotný stav a ako polícia už od roku 2019 bojovala s Kanceláriou prezidenta republiky o to, akú bude mať zdravotnú starostlivosť. Kancelár Vratislav Mynář aj vtedy situáciu zľahčoval.

Téma zdravotného stavu rezonovala už počas kampane v roku 2013. Miloš Zeman vtedy dával najavo, že je v omnoho lepšej kondícii než o sedem rokov starší Karel Schwarzenberg, ktorý v niektorých debatách pôsobil unavene alebo si niekedy plietol slová. Vtedy ešte netušil, že o pár rokov to bude práve on, koho sa bude jeho najbližšie okolie a ochranná služba snažiť dostať na nohy.

Zemanove zdravotné problémy sa prikrádali postupne. Už pred desiatimi rokmi sa verejnosť dozvedela o jeho cukrovke, ktorú – ako neskôr tvrdil – zázračne vyliečil tým, že jedol „veľmi často sladké jedlá“. To však dementoval jeho vtedajší ošetrujúci lekár Miloslav Kalaš. Okrem problémov s cukrovkou a stratou sluchu sa prezident netajil ani nadmernou konzumáciou alkoholu a fajčením.

Ešte v roku 2013 napríklad tvrdil, že denne vypije šesť pohárov vína a tri panáky tvrdého alkoholu. Možný problém s alkoholom sa u prezidenta prejavil už v máji pri otváraní komory s korunovačnými klenotmi v Katedrále svätého Víta. Prezident vtedy podľa účastníkov pôsobil dojmom opitého človeka, pohyboval sa nekoordinovane a pridržiaval sa stien. Zeman síce incident vysvetľoval tým, že mal len virózu, zabudol však vysvetliť svoju účasť na recepcii ruského veľvyslanectva, kde ho novinári zachytili pri popíjaní.

Popíjanie alkoholu Zemana sprevádzalo po takmer celé desaťročné funkčné obdobie, nevynechal ho ani počas pracovných rokovaní, ktoré viedol s členmi vlády alebo štátnymi úradníkmi. Niektorí z nich dodnes spomínajú, že často mali problém odísť domov triezvi.

„Ešte v čase, keď sme sa s Milošom rozprávali, nechýbalo víno snáď nikdy. Odísť po hodine v dobrom stave, to sa veľmi často nestalo,“ spomína Dušan Navrátil, niekdajší šéf Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť. „Ja som piť nepotreboval, ale Miloš

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Miloš Zeman

Svet

Teraz najčítanejšie