Denník N

Súboj o titul rozhodoval zápasníkov kamarát. MMA takéto javy uberajú na serióznosti

Kaik Brito (v rukaviciach s modrým lemom) zasahuje Davida Kozmu. Foto - Oktagon MMA
Kaik Brito (v rukaviciach s modrým lemom) zasahuje Davida Kozmu. Foto – Oktagon MMA

Športový komentár Mateja Ondrišeka.

Priznám sa, že si presne nepamätám, kedy a prečo som začal sledovať zmiešané bojové umenia (MMA), ale dnes patrím k tej skupine ľudí, ktorá MMA považuje za seriózny šport. Veľké podujatia svetovej aj domácej scény si zväčša nenechám ujsť a neprekáža mi ani to, že si musím za sledovanie pay-per-view zaplatiť.

MMA ako športu však na serióznosti uberá jav, ktorý som si za približne tri roky jeho sledovania všimol – pravidelne sa opakujúce nezhody pri rozhodovaní zápasov, ktoré sa týkajú aj absolútne najvyššej svetovej úrovne MMA, teda organizácie Ultimate Fighting Championship (UFC).

Trúfam si povedať, že z celosvetovo populárnych a sledovaných športov nemá žiaden také výrazné problémy s rozhodcami ako MMA. V uplynulých dňoch sme sa o tom presvedčili hneď dvakrát – najskôr počas turnaja Oktagon 37 v Ostrave a o týždeň neskôr počas podujatia UFC 282 v Las Vegas.

Neskáč tam priskoro

Podujatie česko-slovenskej organizácie Oktagon vyvrcholilo hlavným zápasom o titul vo velterovej váhe (do 77 kilogramov) medzi českým obhajcom titulu Davidom Kozmom a brazílskym vyzývateľom Kaikom Britom.

Ostravský rodák Kozma mal za sebou už päť úspešných obhajob titulu, opasok šampióna mu patril od 17. októbra 2018, a do zápasu vstupoval ako mierny favorit.

Súboj sa však od prvej minúty vyvíjal jednoznačne v prospech Brita, bol to jasný ťah na jednu bránu a Brazílčan otriasol Kozmom hneď v úvode. Zvyšok zápasu vyzeral asi tak, že český zápasník sa motal po klietke a inkasoval jeden tvrdý úder za druhým.

Z pozície ringového rozhodcu mal zápas na starosti Čech Jan Voborník, ktorý jednostrannú demoláciu Kozmu zastavil až v poslednej piatej minúte tretieho kola. Podľa mnohých pozorovateľov to však mal urobiť podstatne skôr, keďže český zápasník sa po Britových úderoch opakovane ocitol na podlahe a zdalo sa, že o sebe vôbec nevie.

Ten, kto MMA sleduje, vie, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MMA

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie