Denník N

Svetový newsfilter: Svet podľa Putina. Čo je podľa Harariho v stávke, ak vyhrá na Ukrajine a naopak

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vedenie ukrajinskej armády nepochybuje o tom, že ruská armáda aj napriek neúspešným (takmer) deviatim mesiacom vojny znovu zaútočí na Kyjiv. Rusko podľa nich nasadí nových vojakov, ktorých získalo vďaka mobilizácii. Zaútočiť by mohlo už v januári, no najneskôr na jar.

Pripomína to varovania Američanov z minulého roka, ktorým neverili ani Ukrajinci. Teraz už scenár, ktorý prinesie ďalšie problémy, predpovedajú aj v Kyjive. V tomto kontexte je veľmi zaujímavý pohľad svetoznámeho historika Yuvala Noaha Harariho, ktorý predpovedá, čo by mohlo znamenať víťazstvo Ruska.


Európa: Čo môže znamenať Putinova výhra

Vladimir Putin svojou totálnou vojnou proti Ukrajine tlačí ľudstvo do novej éry. Obdobia vojny, ktoré môže byť horšie ako čokoľvek, čo sme doteraz videli. Takého vývoja v prípade jeho víťazstva na Ukrajine sa obáva izraelský historik Yuval Noah Harari, ktorý patrí medzi najčítanejších autorov na svete.

O čo ide: V čase, keď napísal svoju esej, ruskí vojaci rabovali v okupovanom meste Cherson. Dnes je toto dôležité mesto na juhovýchode Ukrajiny oslobodené Ukrajincami.

Avšak každý deň čelí ostreľovaniu spoza ľavého brehu rieky Dnipro. Ruskí vojaci sa tak mstia po potupnom stiahnutí sa a neštítia sa útočiť na nemocnicu alebo miesto so zdravotníckou pomocou.

Hoci sa na fronte za posledných desať mesiacov Rusko ukázalo ako papierový tiger, neustále ničí infraštruktúru ukrajinských miest a komplikuje Ukrajincom život. Napriek porážkam nič nenasvedčuje tomu, že by zo svojej „špeciálnej vojenskej operácie“ chcelo vycúvať.

V ruskej dume dokonca v prvom čítaní prešiel návrh zákona, ktorý odstraňuje trestnoprávnu zodpovednosť za vojnové zločiny na okupovaných územiach na Ukrajine, ak boli spáchané „na obranu záujmov Ruska“.

Čo si myslí: Ak Putinovi jeho vojnové ťaženie proti Ukrajine prejde, podľa Harariho je v ohrození aj prežitie nášho druhu. Prečo si to myslí?

Nikdy nepodceňujte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie