Denník N

Nový Avatar nesie chvályhodné posolstvo, otrepané klišé a jednoduchý dej však filmu uberajú na sile

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Cameronov megalomanský opus má šancu ovládnuť v decembri kiná, i keď mnohých natešených divákov môže sklamať.

Do slovenských a českých kín prichádza film Avatar: Cesta vody. Multikiná po celom Česku ho uvádzali už v stredu večer – v predtuche toho, že im Avatar pomôže zahojiť rany utŕžené počas covidovej a pocovidovej prevádzky.

A vyzerá to, že áno. Prvá projekcia v pražskej sále Imax o 18. hodine bola už nejaký čas beznádejne vypredaná, na obrazovke počítača v pokladni multikina bolo vidieť sálu zaplnenú iba červenými, teda obsadenými sedadlami. Na ďalšie premietania v najbližších dňoch zostáva už len zopár vstupeniek na horších miestach.

„Môžete však ísť na Avatara o hodinu, len to bude v 3D HFR. Je to rýchlejšie a plynulejšie – ako počítačová hra,“ vysvetľuje pokladníčka kina laickým jazykom vysokú snímkovú frekvenciu HFR skvalitňujúcu obraz vyšším počtom premietaných snímok za sekundu.

I keď v kine zostávajú voľné miesta v predných radoch, sála je neobvykle nabitá, obzvlášť v kontexte posledných mesiacov, počas ktorých sa diváci do kín príliš nehrnuli. Pri pokladnici stretávam kamaráta, ktorý si kupuje vstupenku na Spielbergových Fabelmanovcov do takmer prázdnej vedľajšej sály, v ktorej na displeji svietia len zelené, teda voľné sedadlá.

V sále, kde sa už o chvíľu začne projekcia Avatara, je oproti tomu plno, vzduchom lieta popcorn a cítiť atmosféru očakávania. Ešte treba prečkať dvadsaťminútový blok reklám a upútaviek a potom už len nasadiť 3D okuliare a vydať sa na viac než trojhodinovú exkurziu do fantastického sveta Pandory.

Návrat Nebešťanov

V idyle tu žijú obaja modrí hrdinovia prvej časti Jake Sully v podaní Sama Worthingtona a Neytiri v podaní Zoe Saldanovej, ktorí vychovávajú štyri deti vrátane adoptovanej dcéry Kiri, ktorú stvárňuje omladená Sigourney Weaver. Rodina je pre nich vo svete Pandory všetkým, ibaže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Kultúra

Teraz najčítanejšie