Denník N

Som živá a zdravá, sláva Ukrajine! odkázala americká medička, ktorá podľa ruských médií zomrela

Foto - Rebekah M a Euromaidan Press, Twitter
Foto – Rebekah M a Euromaidan Press, Twitter

Rebekah Maciorowski pomáha ako dobrovoľná zdravotníčka ukrajinskej armáde. Pred pár dňami si o sebe na internete prečítala, že zomrela. Mohlo ísť o omyl, ale aj o cielenú akciu ruskej propagandy. Rusku sa veľmi hodí odrádzať zdravotníkov od toho, aby zachraňovali životy ukrajinských vojakov.

Nepravdivá správa o smrti Maciorowskej sa objavila napríklad na telegramovom kanáli ruskej propagandy Operácia Z: Vojaci ruského jadra.

„Žoldnierka z Ameriky bola zlikvidovaná v bitke s ruskou armádou. Rebekah Maciorowski sa narodila 26. januára 1994 v Knoxville v Tennessee. V lete vyšla do cudzej vojny na Ukrajine na strane ukrajinských nacistov. Detaily jej likvidácie nie sú známe. Informácia je potvrdená z amerických zdrojov,“ napísal kanál.

To, že niekto napíše „informácia je potvrdená“, spravidla na propagandistických kanáloch neznamená nič než snahu budovať zdanie dôveryhodnosti. Reálne potvrdenie by vyzeralo tak, že by text odkázal na iný, hodnoverný oficiálny web, ktorý správu overil.

Napriek tomu sa správa ruským éterom rozletela: rýchlo ju prevzal napríklad server Pravda, a zatiaľ čo pôvodný príspevok na Telegrame rýchlo nazbieral okolo 18-tisíc spokojných reakcií, na ruskom webe Topwar sa diskutujúci predháňali, kto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie