Denník N

Matovič zmätkoval u prezidentky, právnik vraví, prečo jeho demisia neplatí. Kurióznych abdikácií bolo viac

Igor Matovič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Igor Matovič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Svoju demisiu v minulosti stiahol Miroslav Lajčák; Ján Mičovský sa o to pokúšal, ale neuspel. Líder OĽaNO kedysi považoval abdikáciu Mareka Krajčího za najabsurdnejšiu v dejinách.

Incident, ktorý sa odohral priamo v Prezidentskom paláci, keď prišiel Igor Matovič odstúpiť z funkcie ministra financií, rozprúdil debatu, aký moment je rozhodujúci pre podanie demisie.

Detaily, ako si Matovič demisiu rozmyslel, na sociálnej sieti opísala prezidentka Zuzana Čaputová. „Pred zamestnancami kancelárie svoju demisiu podpísal, napokon si však podanie svojej demisie v poslednej chvíli rozmyslel a podpísaný dokument vytrhol vedúcemu kancelárie Metodovi Špačekovi z rúk. Demisia tak nebola doručená do kancelárie prezidentky.“

Bývalý poslanec za SaS, člen mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Martin Poliačik na Facebooku zverejnil, že ak by prezidentka poverila po vyslovení nedôvery terajšiu vládu Eduarda Hegera riadením štátu až do ďalších volieb, Matovič už nie je jej členom. „Podal demisiu a podpísal ju pred svedkami. To, kde sa dokument nachádza, nech riešia kompetentné orgány,“ napísal Poliačik.

To, čo spravil Matovič, môže podľa ústavného právnika pripomínať späťvzatie.

„Vo verejnom práve platí, že orgán môže rozhodovať o demisii po jej doručení a v tomto prípade sa to nestalo, čiže nie je o čom rozhodovať,“ vraví Vincent Bujňák, ktorý pôsobí na Katedre ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Dá sa to zjednodušene vysvetliť na príklade, že idete na kataster a ešte predtým, ako vašu žiadosť o zápis vlastníctva k domu zaevidujú, ju roztrháte – kataster žiadosť nemá doručenú, čiže nemá o čom rozhodnúť. A je jedno, že ste žiadosť podpísali a zašli s ňou na kataster. Ani nie je rozhodujúce, či pri podpise žiadosti boli svedkovia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Igor Matovič

OĽaNO

Robert Fico

Slovensko

Teraz najčítanejšie