Denník N

Nord Stream II je hroziaca katastrofa, žaloba by mohla pomôcť

Slovensku hrozí, že príde o príjmy z prepravy plynu. Malo by sa brániť žalobou. Na rozdiel od kvót na utečencov ju však nikto nepodáva.

Autor je analytik portálu energieprevas.sk

Plány na výstavbu plynovodu Nord Stream II vzbudzujú nemalé vášne, ktorým sa ani nemožno čudovať. Ide o gigantický projekt, kde jedni ho budú stavať, iní na ňom zarábať a my, bohužiaľ, prerábať. A s tým treba čosi spraviť.

Nedávno sme sa na Stredoeurópskej energetickej konferencii v Bratislave z úst podpredsedu hospodárskeho výboru nemeckého Bundestagu pána Klausa Barthela, ale aj zastupujúcej štátnej tajomníčky českého ministerstva průmyslu a obchodu pani Lenky Kovačovskej dozvedeli, že Nord Stream II je „len“ komerčným projektom.

Čo sa môže zdať až tragikomické v situácii, keď Rusi dlhodobo presadzujú svoj zámer obísť Ukrajinu, čím by ju obrali o peniaze a zároveň by ohrozili pôžičky „naliate“ do ukrajinského tranzitného systému na jeho modernizáciu. Navyše zmenšenie kapacít ukrajinskej siete ohrozuje aj energetickú bezpečnosť regiónu, pretože nás môže pripraviť o alternatívnu trasu.

Podobne „politicky“ projekt vnímajú aj siedmi ministri zo strednej a z východnej Európy, ktorí do Bruselu zaslali list poukazujúc na rozpor Nord Streamu II s energetickým balíčkom, teda právom Európskej únie. Rusi by totiž najradšej kontrolovali celý plynovod a mohli tak zabrániť preprave akéhokoľvek konkurenčného plynu.

K listu sa (ne)pochopiteľne nepridala Česká republika, ktorá je v závideniahodnej situácii.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Plynovod Nord Stream

Teraz najčítanejšie