Denník N

Záchranou Ruska je jeho kapitulácia

Vladimir Putin na štadióne Lužniky pred nápisom "Za Rusko". Foto - TASR/AP
Vladimir Putin na štadióne Lužniky pred nápisom „Za Rusko“. Foto – TASR/AP

Rovnako ako na konci druhej svetovej vojny sú rokovania možné a potrebné – ale o kapitulácii.

Autor je psychológ, politik, publicista, ruský disident

Vojna, ktorú rozpútal Vladimir Putin, nemá žiadne racionálne a dosiahnuteľné ciele. Nejde o to, aby Ukrajina nevstúpila do NATO – to sa nedá vyriešiť vojnou. Nejde o to, že v Donbase je možné hovoriť po rusky – to bolo možné aj tak. Nejde o zničenie biolaboratórií, ktoré produkujú vírusy spôsobujúce neplodnosť ruských žien – takéto laboratóriá neexistovali. Cieľom vojny je zničiť Ukrajinu – ako štát, ako kultúru, ako národ. Putin nemá rád Ukrajinu. Opakovane vyhlásil, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ a jeden jazyk a že samotnú Ukrajinu vymyslel Lenin. To znamená, že v správnom, podľa jeho názoru organizovanom svete by žiadna Ukrajina nemala existovať. Práve o tom je vojna.

Existujú všetky dôvody domnievať sa, že zničenie Ukrajiny je len prechodným cieľom. Potom musí nasledovať vojna za Putinovo podmanenie západnej (európskej, kresťanskej) civilizácie ako celku. Je nepravdepodobné, že plánuje pripojiť Francúzsko alebo Španielsko k Rusku, myslím, že jeho plány na západe nepresahujú krajiny bývalej Varšavskej zmluvy a možno „návrat“ Fínska, ale Európa a Amerika musia poznať svoje miesto – dýchať plytko a každý druhýkrát!

Táto vojna sa preto nemôže skončiť ako väčšina vojen v histórii – dohodou, kompromisom medzi bojujúcimi stranami.

Ukrajina nemôže akceptovať požiadavku vlastného zániku. Krajiny bývalého Sovietskeho zväzu a jeho satelity nemôžu akceptovať návrat ku koloniálnemu postaveniu alebo vazalskej závislosti. Západná Európa a USA nikdy neuznajú právo Ruska na kontrolu nad planétou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie