Denník N

300 slov z MS: Za posledných 24 rokov sú od Chorvátov úspešnejší len Francúzi a Nemci

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Rýchly prehľad diania, aby ste vedeli, o čom všetci rozprávajú.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento text vychádza po každom dni MS vo futbale, môžete si ho dať posielať na e-mail a každý deň okolo poludnia vypočuť aj ako podcast.

Maroko dokázalo to, čo sa nikomu z Afriky predtým nepodarilo. Na majstrovstvách sveta sa dostalo až do semifinále. Po prehre s Francúzskom si však nesplnilo ďalší veľký sen: získať medaily. Tie si z Kataru už druhýkrát po sebe vezú Chorváti, ktorí sa zároveň radia k najúspešnejším tímom v modernej histórii MS.

Aj keď zápasy o tretie miesto majú často nádych súboja veľmocí sklamaných zo semifinálového vyradenia, pre Chorvátsko aj Maroko je aj takýto duel historickým úspechom.

Keď Chorváti zvíťazili nad Marokom (2:1), po záverečnom hvizde vybehli na ihrisko, akoby vyhrali celé majstrovstvá.

Chorvátsko dnes môžeme pokojne opisovať aj ako futbalovú veľmoc. Od roku 1998 totiž na svetovom šampionáte získali len Francúzi a Nemci viac medailí ako oni – štyri. Bronz z Kataru znamená tretí zisk pre Chorvátov. Francúzsko, Nemecko a Chorvátsko sú tri najúspešnejšie tímy za posledných sedem šampionátov.

Chorváti na MS trikrát vypadli v skupine, ale trikrát sa dostali minimálne do semifinále (1998, 2018 a 2022). Pre krajinu so štyrmi miliónmi obyvateľov, ktorá hrá pod vlastnou vlajkou len od roku 1990, je to obrovský úspech.

Proti Maroku podali svoj štandardný výkon, keď dobre pracovali v defenzíve, kombinovali v strede poľa a išli do nebezpečných protiútokov. V 7. minúte sa presadil netradičný strelec: po priamom kope nabiehajúci Ivan Perišić vrátil loptu hlavou za seba a druhou hlavičkou zakončil v páde stopér Joško Gvardiol. Maročania o necelé dve minúty vyrovnali, presadil sa stopér Ašráf Dari.

Krátko pred polčasovou prestávkou po technickej strele skóroval Mislav Oršić, krídelník Dinama Záhreb. Chorváti následne v druhom polčase zápas kontrolovali, hoci Maročania priniesli aj veľkú drámu a nebezpečné strely: napríklad veľkú šancu Júsufa En-Nesyriho, ktorý zblízka neprekonal Dominika Livakovića.

Maročania po záverečnom hvizde protestovali u katarského rozhodcu Abdulrahmana Ibrahima Al Jássima, rozprával sa s ním aj tréner Walid Regragui. Pravdepodobne sa im nepáčilo, že neodpískal údajný faul na Ašrafa Hakimiho.

Chorvátsko pod vedením trénera Zlatka Dalića úspešne prešlo generačnou výmenou. V porovnaní s MS 2018 zobral Dalić na šampionát až

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

MS vo futbale

Súhrn MS vo futbale

Súhrn toho najdôleležitejšieho z hracieho dňa futbalových MS.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie