Denník N

Vývoj bojov (298. deň): Ruská stratégia v zničenej Marinke – prestrieľame sa do ďalšej pasce

Nové hroby na bachmutskom cintoríne. Foto - AP
Nové hroby na bachmutskom cintoríne. Foto – AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu, zvyčajne v pracovné dni do 14:00.

  • Rusi v Bachmute stoja, na niektorých miestach pravdepodobne ustúpili.
  • Marinka – Rusi tvrdia, že postúpili v meste, Ukrajinci sa ich pokúšajú odrezať z juhu.
  • Ako sa žije obyvateľom okupovanej Luhanskej oblasti – mliečne výrobky zdraželi o vyše sto percent, cesty ničia tanky, nekúri sa, nesvieti sa, ceny dvíhajú vojaci.
  • Mapy dňa – Bachmut a Marinka.
  • Videá dňa – boje v Marinke z ruského pohľadu; ukrajinské Humvee v mimoriadne nebezpečnej akcii; Rusko sa prepadlo do šialenstva – propagandistické video motivuje ísť bojovať na Ukrajinu veľmi bizarným spôsobom; Šojgu takmer určite nad bojiskom nelietal, video, ktoré to malo dokazovať, je nedôveryhodné.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 18. decembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Rusi v Bachmute stoja, na niektorých miestach dokonca ustúpili. Zdá sa, že situácia v Bachmute je po víkende o čosi priaznivejšia, ako bola v prvej polovici minulého týždňa. Nie sú známe žiadne správy o ruských úspechoch. Práve naopak, viacero zdrojov tvrdí, že Ukrajincom sa podarilo na niektorých miestach Rusov zatlačiť späť. Situácia je však neprehľadná a v tejto chvíli nie je úplne jasné, kadiaľ presne vedie línia dotyku.

Vysvetlením neistoty je povaha mestského boja, počas ktorého nielen ulice, ale aj jednotlivé domy opakovane prechádzajú z rúk do rúk. Veľmi dobre to ilustrujú zábery z východného okraja Bachmutu, konkrétne z jeho obytnej časti.

Práve toto by malo byť jedno z miest, na ktorom podľa ruských zdrojov minulý týždeň došlo k miestnemu prielomu. Už od štvrtka však prichádzali správy, že Ukrajinci Rusov vytláčajú späť. Zábery z nedele, ktoré zachytávajú ukrajinský protiútok, jasne ukazujú, že boje prebiehajú priamo na okraji vilovej štvrte.

Marinka – Rusi tvrdia, že postúpili v meste, Ukrajinci sa ich pokúšajú odrezať z juhu. Mesto Marinka je trochu v úzadí, ale márne ruské útoky hlavou proti múru ilustruje minimálne tak dobre ako Bachmut. Na bitke o Marinku sa dá demonštrovať, aká nezmyselná je ruská stratégia na Donbase.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 14:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie