Denník N

Vývoj bojov (298. deň): Ruská stratégia v zničenej Marinke – prestrieľame sa do ďalšej pasce

Nové hroby na bachmutskom cintoríne. Foto - AP
Nové hroby na bachmutskom cintoríne. Foto – AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Rusi v Bachmute stoja, na niektorých miestach pravdepodobne ustúpili.
  • Marinka – Rusi tvrdia, že postúpili v meste, Ukrajinci sa ich pokúšajú odrezať z juhu.
  • Ako sa žije obyvateľom okupovanej Luhanskej oblasti – mliečne výrobky zdraželi o vyše sto percent, cesty ničia tanky, nekúri sa, nesvieti sa, ceny dvíhajú vojaci.
  • Mapy dňa – Bachmut a Marinka.
  • Videá dňa – boje v Marinke z ruského pohľadu; ukrajinské Humvee v mimoriadne nebezpečnej akcii; Rusko sa prepadlo do šialenstva – propagandistické video motivuje ísť bojovať na Ukrajinu veľmi bizarným spôsobom; Šojgu takmer určite nad bojiskom nelietal, video, ktoré to malo dokazovať, je nedôveryhodné.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 18. decembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Rusi v Bachmute stoja, na niektorých miestach dokonca ustúpili. Zdá sa, že situácia v Bachmute je po víkende o čosi priaznivejšia, ako bola v prvej polovici minulého týždňa. Nie sú známe žiadne správy o ruských úspechoch. Práve naopak, viacero zdrojov tvrdí, že Ukrajincom sa podarilo na niektorých miestach Rusov zatlačiť späť. Situácia je však neprehľadná a v tejto chvíli nie je úplne jasné, kadiaľ presne vedie línia dotyku.

Vysvetlením neistoty je povaha mestského boja, počas ktorého nielen ulice, ale aj jednotlivé domy opakovane prechádzajú z rúk do rúk. Veľmi dobre to ilustrujú zábery z východného okraja Bachmutu, konkrétne z jeho obytnej časti.

Práve toto by malo byť jedno z miest, na ktorom podľa ruských zdrojov minulý týždeň došlo k miestnemu prielomu. Už od štvrtka však prichádzali správy, že Ukrajinci Rusov vytláčajú späť. Zábery z nedele, ktoré zachytávajú ukrajinský protiútok, jasne ukazujú, že boje prebiehajú priamo na okraji vilovej štvrte.

Marinka – Rusi tvrdia, že postúpili v meste, Ukrajinci sa ich pokúšajú odrezať z juhu. Mesto Marinka je trochu v úzadí, ale márne ruské útoky hlavou proti múru ilustruje minimálne tak dobre ako Bachmut. Na bitke o Marinku sa dá demonštrovať, aká nezmyselná je ruská stratégia na Donbase.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie