Denník N

Neznášam Vianoce, nepotrebujem ich. Chcem, aby to boli dni ako všetky iné, ale nie je mi to dovolené

Ilustračné foto - Jumpstory.com
Ilustračné foto – Jumpstory.com

Vianočné sviatky nemusia byť pre každého sviatky radosti a pohody. Z troch dní v roku môžu ľudia cítiť stres, smútok aj osamelosť. Zároveň niektorí by Vianoce najradšej vôbec neslávili, problémom však je, že im nedokážu uniknúť.

„Celé tie štyri týždne je moje najdepresívnejšie obdobie v roku,“ hovorí Eva, keď začína svoje rozprávanie o tom, prečo neznáša Vianoce.

„Stromčeky, svetielka, adventné vence, fráza ‚Šťastné a veselé!'“ vymenúva, čo všetko na momentálnom období nemá rada.

„Reči o blízkych, o tom, že ‚konečne je rodina spolu‘, marketingové tlačenie, že ‚na Vianoce by nikto nemal byť sám‘. A prečo nie? Čo keď niekto chce byť sám so sebou v tichu, bez ľudí, humbugu a otrepaných želaní?“ pýta sa.

Vianoce nepotrebujem

Eva také pocity nemala vždy. Ako dieťa obľubovala Vianoce aj pre darčeky. Okruh rodiny sa však počas jej detstva a dospievania zužoval.

„Keď sme sa dostali do fázy, že sme boli s mamou len dve a ja som už bola príliš veľká na darčeky a vianočné kúzlo, začala som vnímať tlaky spojené s Vianocami,“ hovorí o období posledných siedmich rokov.

„Keď som si začala uvedomovať, že Vianoce sú o prípravách a naháňačkách, všade je veľa ľudí a každý hovorí len o tom jednom, zistila som, že Vianoce nemajú pre mňa hlbšiu hodnotu a k životu ich vôbec nepotrebujem.“

Je to však názor, s ktorým sa nestotožňuje väčšinová spoločnosť, čo môže vyvolávať nielen pohoršenie, ale aj pocity osamelosti a stresu práve u ľudí, ktorí Vianoce vnímajú odlišne.

Prieskum platformy Ksebe, ktorá združuje psychológov a poskytuje online poradenstvo, zistil, že 24 percent opýtaných sa neteší na Vianoce.

Prispieva k tomu hlavne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie