Denník N

Svetový newsfilter: Zelenskyj prekvapil cestou do USA, no Putina ponížil inou návštevou

Foto - TASR/AP, koláž N
Foto – TASR/AP, koláž N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

už v decembri 2021 sa – najmä od Američanov – objavovali prvé varovania pred ruským útokom na Ukrajinu. No väčšou témou bol covid a pri predpovediach na rok 2022 sa hovorilo skôr o tom, ako sa bude vyvíjať pandémia.

Na tú sa rýchlo zabudlo, keď ruskí vojaci vtrhli na Ukrajinu. Putinova agresia je už deväť mesiacov hlavnou témou Svetového newsfiltra a, žiaľ, zdá sa, že to tak ostane aj budúci rok. Ruský prezident sa neplánuje vzdať svojho cieľa a Ukrajinci sa neplánujú vzdať ruskému prezidentovi.

Tieto dva fakty dokonale ilustrujú udalosti z posledného týždňa, konkrétne dve zahraničné cesty. A ako sme si už počas uplynulých mesiacov zvykli, kým tá Putinova nevyšla podľa jeho predstáv, Zelenskyj znovu zabodoval.

Poznámka: Svetový newsfilter bude mať týždňovú pauzu, toto je posledné vydanie v tomto roku.


Európa: Cesty Putina a Zelenského ukázali veľký kontrast

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má za sebou svoju prvú cestu do zahraničia, odkedy proti jeho krajine vedie Vladimir Putin totálnu vojnu. Ten zas cestoval do Bieloruska a špekulovalo sa, že do vojny bude tlačiť Alexandra Lukašenka. No nedopadlo to najlepšie.

Čo sa stalo: Volodymyr Zelenskyj po tristo dňoch ruskej invázie v stredu na niekoľko hodín odletel v americkom lietadle do Spojených štátov, aby sa stretol v Bielom dome s Joeom Bidenom a prehovoril pred americkými kongresmanmi.

Keďže Európa posledných deväť mesiacov zažíva hrozivý konflikt, médiá to prirovnávali k momentu Winstona Churchilla v roku 1941. Aj on vtedy cestoval do Spojených štátov, no na dlhšie ako Zelenskyj.

USA sú bezpochyby najdôležitejší spojenec Ukrajiny, bez ich zbraní by sa Ukrajincom len veľmi ťažko podarilo vytlačiť Rusov napríklad z Chersonu. Na ceste na Ukrajinu je už aj prvý protiraketový systém Patriot a ďalšia pomoc za miliardy dolárov sa pripravuje.

Ruský veľvyslanec v USA sa Zelenskému vysmieval, že jeho cesta vyzerala ako hollywoodske predstavenie. Pravdou však je, že za Ukrajinou stojí väčšina krajín EÚ aj NATO, ktoré jej pomáhajú v rámci možností ubrániť sa pred ruským agresorom.

Aká bola Putinova cesta: Posledný týždeň cestoval do zahraničia aj Vladimir Putin a kontrast medzi týmito dvomi lídrami nemohol byť väčší. Diktátor z Kremľa pricestoval do Bieloruska za ďalším autokratom, ktorého sa zatiaľ márne snaží vtiahnuť do vojny proti Ukrajine. Na návštevu prišli dokonca aj ministri obrany a zahraničia.

A výsledok?

Kým Zelenskyj odchádzal z USA s prísľubom nových moderných zbraní a neochvejnej podpory, Putin odišiel naprázdno. Nateraz sa zdá, že žiadny bieloruský vpád na Ukrajinu sa nechystá.

Zahanbený Putin: Ešte ponižujúcejšie pre ruského prezidenta vyznelo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie