Z komunistu Biľaka spravil šľachtica s titulom de-Biľak. Vtip vyšetrovali ako hanobenie štátu

Aj prípad spisovateľa Milana Kunderu ukazuje, že za žarty z komunistov nasledoval v časoch budovania socializmu trest. Archívy ÚPN odkryli prípad robotníka, ktorého za vykrikovanie protikomunistických hesiel okamžite zobrali do väzby a na päť mesiacov posadili za mreže.
Komunistický pohlavár Vasiľ Biľak dostal začiatkom roka 1970 list so špeciálne vyrobenou vizitkou, ktorou si z neho robili žarty. Neznámy pisateľ ho na malom papieriku posmešne povyšoval na francúzskeho šľachtica.
„Vasiľ de-Biľak, dr. krajčírskych vied,“ napísal na vizitku a adresoval ju Ústrednému výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) do Prahy, odkiaľ Biľak v tom čase úradoval.
Vasiľ Biľak, jeden z komunistických funkcionárov, ktorí v roku 1968 podpísali pozývací list pre sovietske vojská, bol v čase doručenia vizitky členom predsedníctva ÚV KSČ a zároveň jeho tajomníkom s rozhodujúcim vplyvom v zahraničnej a ideologickej sfére.
Vyšetrovatelia spustili rozsiahle vyšetrovanie s cieľom zistiť, kto takto uráža významného komunistického politika. Autorovi hrozili až dva roky väzenia.
Prípad s vizitkou objavili v archíve Ústavu pamäti národa (ÚPN) a ukazuje, ako štátna moc za socializmu išla po kritikoch vrcholových predstaviteľov štátu aj za z dnešného pohľadu nevinné vtipy.
Doktor krajčírskych vied
Len čo vizitka prišla na sekretariát člena Ústredného výboru KSČ Biľaka,