Desať bodov mieru podľa Zelenského: Počíta aj s Krymom a návratom pred rok 2014

„Potrebujeme mier. Áno, Ukrajina už predložila určité návrhy, ktoré som práve prebral s prezidentom Bidenom. Je to desať bodov, ktoré je možné a potrebné realizovať v mene našej spoločnej bezpečnosti, garantovanej na desiatky rokov dopredu…“
Slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na spoločnom stretnutí oboch komôr amerického kongresu.
Podľa Zelenského Biden jeho iniciatívu podporil. Čo vlastne obsahuje a o čom desať bodov Zelenského mierového návrhu vypovedá?
Predovšetkým do Washingtonu ukrajinský prezident neprišiel s premiérou, ale reprízou – onen desaťbodový mierový plán, ktorý je na Ukrajine nazývaný tiež Zelenského vzorec mieru, hlava štátu po prvý raz predstavila už v septembri a okrem iného ho presadzovala počas online vystúpenia na samite G20 na indonézskom Bali tento rok 15. novembra.
Hlavným mottom celého plánu je bezpodmienečné zachovanie ukrajinskej suverenity a odmietnutie kompromisov v tejto veci, ako napríklad odloženie rokovaní o statuse okupovaného polostrova Krym, k čomu by sa prikláňali aj mnohí západní a aj americkí politici.
„Nemá zmysel navrhovať kompromisy so svedomím, so suverenitou, s územím a s nezávislosťou,“ povedal v novembri Zelenskyj. Teraz to vo Washingtone už pri vystúpení z očí do očí zopakoval, len inými slovami.
Tentoraz však ešte viac zdôraznil, že nejde o nejakú mierovú dohodu medzi Kyjivom a Moskvou, ale o plán, ktorý bude mať globálny dosah. Ním predložených desať bodov by malo zaistiť mier pre Ukrajinu, Európu, USA aj celý svet.
Desať bodov mierového plánu Volodymyra Zelenského:
- Jadrová a radiačná bezpečnosť
-
Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.