Denník N

Šebej: So Smerom by som nehlasoval, reakcia pravicového voliča je však hysterická

František Šebej. Foto – TASR
František Šebej. Foto – TASR

Poslanec Mosta-Híd František Šebej tvrdí, že seba si v koalícii so Smerom nevie predstaviť, pýta sa však na alternatívy.

Most-Híd spôsobil rozruch, keď so Smerom zahlasoval za novelu ústavy. Keď vás ľudia na Facebooku vyzvali, aby ste ozrejmili, čo bolo motívom, reagovali ste, že nemáte čo ozrejmovať, lebo ste tam neboli, a aj keby áno, nehlasovali by ste za. Prečo?

Hystéria, ktorá sa okolo toho strhla, je nespravodlivá. Ide o pseudoproblém, ktorý sa týka len načasovania hlasovania, nie merita veci. Keby sa hlasovalo nie teraz, ale pred polrokom, obsahovo by som sa s kolegami stotožnil.

Predĺženie času zadržania podozrivého z terorizmu zo 48 hodín na 96 hodín je totiž potrebná a rozumná vec, tobôž, ak prešiel pozmeňovací návrh Lucie Žitňanskej, aby sudcovia nemali dlhší čas na rozhodovanie.

Osobne by som sa však teraz pri hlasovaní s najväčšou pravdepodobnosťou zdržal. Predvídal som totiž, čo sa strhne, teda emocionálnu búrku. Vnímam ju však ako neprimeranú a neférovú. Obvinenia, že sa tak Most pripravuje na koalíciu so Smerom, považujem za nezmyselné a nespravodlivé.

Pravicový volič je kritickejší ako volič Smeru. Nie som si istý, či je korektné nazývať jeho kritiku hysterickou a neférovou.

Tá reakcia bola hysterická a neférová, hoci s pocitmi pravicového voliča sa viem stotožniť. Chápem ho a viem, že to bol zle zvolený okamih, obvinenia Mosta sú však naozaj hysterické.

Spýtam sa teda priamo – vylučujete vy osobne, že by ste po voľbách šli do koalície so Smerom?

Za seba to môžem pomerne spoľahlivo vylúčiť, ale v tomto okamihu tu neexistuje politická strana, ktorá by si mohla dovoliť povedať, že takáto kombinácia vôbec neprichádza do úvahy. Tvrdia to len tie, ktorým niečo také ani nehrozí. Pre mňa ako osobu je však koalícia so Smerom veľmi ťažko predstaviteľná.

Ťažko predstaviteľná alebo nepredstaviteľná?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu rozhovorov Karola Sudora s Fedorom Gálom

Do obchodu

Protiteroristické zákony

Rozhovory

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie