Denník N

Akí sú narcisi v politike a prečo sa u nás darí ruskej propagande (najlepšie rozhovory)

Výber šéfredaktora: najlepšie rozhovory roku 2022

Christo Grozev. Foto N – Vladimír Šimíček

O Rusku, Putinovi, Ukrajine a vojne ako takej sme tento rok urobili desiatky rozhovorov. Mnohé odpovede zostarli, lebo vojna neprebieha tak, ako si Putin myslel, a súčasne Putin robí zverstvá, ktoré si ani odborníci nevedeli predstaviť. Christo Grozev je šéf investigatívnej organizácie Bellingcat a o Putinovi vie viac ako ktokoľvek iný. Aj preto považujem tento rozhovor Mirka Tódu za výnimočne dôležitý.

Myslím, že Putin sám sebe predal svoju vlastnú realitu, pretože je to jediný spôsob, ako môže prežiť svoje vlastné zlyhania. Pre niekoho, kto je posadnutý mocou a zároveň musí žiť s tým, že nevyhráva, je jediný spôsob, ako prežiť, presvedčiť seba samého, že vo všetkom zohráva veľkú rolu a má svoju víziu.“


Filipp Sedov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Filipp Sedov je Rus, politológ a už štyri roky žije na Slovensku. Zarazilo ho, ako veľa ľudí na Slovensku si idealizuje Putina a život v Rusku. Začal hovoriť o reálnej situácii v jeho vlasti. V lete sa stal hviezdou internetu, keď odhalil pravdu priamo pred parlamentom aj demonštrantom z takzvaného Občianskeho tribunálu. Potom sme sa dohodli a začal chodiť po stredných školách a hovoriť so študentmi. Rozhovor s ním urobil Vladimír Šnídl.

V Rusku mnoho ľudí ani netuší, že priamo v Európskej únii sú krajiny ako Slovensko a Bulharsko, kde toľko ľudí podporuje Putina. So záujmom som od Slovákov počúval reči o tom, že sme Slovania a musíme držať spolu. Presne tak to šíri ruská propaganda.“


Radka Trokšiarová. Foto – archív R. Trokšiarovej

Sedela pred Teplárňou spolu s Matúšom Horváthom a Jurajom Vankuličom. Ich zavraždil, ju postrelil do nohy. Prežila a na konci roka ju prezidentka Zuzana Čaputová zobrala za pápežom Františkom do Vatikánu. Denisa Gdovinová bola s nimi a s Radkou Trokšiarovou hovorila o vražde, ale aj viere a živote LGBTI+ ľudí na Slovensku. Výnimočný rozhovor.

„V prvých momentoch som vôbec nič nechápala. Ja žijem, ale mojich dvoch kamarátov zabili. Čo mám cítiť, mám sa tešiť z toho, že žijem? Nešlo to. Emócie sa vo mne ani nebili, mne sa všetky úplne vypli. Necítila som nič, mala som úplne prázdno. Nevedela som, čo mám vôbec cítiť.


Psychoanalytik Martin Podolan. Foto – archív M. P.

Rok plný chaosu a neistoty. Vláda s vyslovenou nedôverou, rozpadnutá koalícia bez väčšiny a pred nami ďalšie spory a možno aj predčasné voľby. Kríza odhalila, že máme v politike narcisov. Psychoanalytik Martin Podolan vysvetľuje v rozhovore s Kristínou Böhmer, že patologický narcis je presvedčený, že všetci ostatní sú len súčasťou jeho sveta.

„Závidí úspešným. Má nezdravú ambicióznosť a grandiózne ciele. Pri kritike a strate moci je zlostný a podráždený. Neriadi sa konvenciami. Sníva o úspechu a uznaní a je závislý od obdivu a pochvaly.“


Martin Shooty Šútovec. Foto N – Tomáš Benedikovič

Martin Šútovec je môj kamarát. Poznáme sa veľmi dlho a dlho spolu aj pracujeme. Napriek tomu ma prekvapil. Jeho nadhľad ukazuje denne, keď kreslí do Denníka N, ale pozitívny pohľad na naše moderné dejiny som nečakal. V lete som mal pocit, že sa potácame z jednej krízy do druhej, a oslovil som desať ľudí, ktorých si vážim, aby sme sa rozprávali o 33 rokoch od novembra. Aj vďaka tým rozhovorom som potom zvládol koaličnú krízu aj vianočnú dohodu.

„Sme fungujúca demokratická krajina. S nejakými začiatočníckymi chybami. Naša demokracia má 33 rokov. Niektorí ľudia nie sú dospelí, ani keď majú 50, čo potom taká demokracia. To sú detské choroby.


Matej Rarach Jurášek. Foto N – Tomáš Benedikovič

Volajú ho Rarach. Roky bol šéfom radikálnej skupiny futbalových chuligánov. Bil sa, hajloval, robil zle. Potom sa obrátil. Pred voľbami robil ochranku Zuzane Čaputovej a aj jej prístup mu ukázal, ako veľmi sa mýlil. Dnes sa za seba hanbí a chce byť dobrý človek. Rozprával sa s ním Michal Červený.

„Neustále som bol nahnevaný na všetko. Vidím to teraz na svojom otcovi, ako je permanentne nahnevaný na všetko. Čokoľvek sa stane, vždy je to chyba niekoho iného. Takí sú aj niektorí moji kamaráti, ktorých stále mám. Ak sa niečo pokazí, teraz sa snažím nájsť chybu v sebe.“


Martina Bednár. Foto N – Tomáš Benedikovič

Martina Bednár vyrastala v katolíckej rodine. Ako chlapec. Tradičný príbeh pokračoval svadbou, deťmi, rodinou. Od detstva vedela, že sa cíti inak ako ostatní chlapci, ale trvalo jej roky, kým si naozaj uvedomila, že sa cíti ako žena. S manželkou a deťmi zostala aj po tranzícii. V rozhovore Rie Gehreovej vyzerá láska ako najsilnejšia vec na svete, ktorá dokáže prekonať aj odpor väčšiny.

„Mám šťastie, že manželka je veľmi otvorená a empatická osoba, ktorá je presvedčená, že človek by mal mať slobodu žiť svoj vlastný život.“


Kardiológ Martin Miko. Foto – Arpád Soltész

Kardiológ Martin Miko rozpráva o srdci a infarkte spôsobom, že tomu rozumie aj laik. Slová dokážu liečiť. V tomto prípade to nie je myslené iba ako symbolická veta, ktorá vychádza zo schopnosti slov upokojiť a utíšiť, ale aj doslovne. Tento rozhovor Karola Sudora by mohol zachrániť aj život.

„Ak vás bolí nejaký orgán v bruchu, vy viete len približne určiť, že ide napríklad o ten a ten kvadrant brucha, ale už neviete naisto povedať, či ide o žlčník, žalúdok, časť čreva, pečeň alebo slezinu. Rovnako je to aj so srdcom. Občas pri ňom bolí napríklad malíček ľavej ruky alebo sánka. Bolesti vnútorných orgánov jednoducho vnímame inak ako bolesti na povrchu tela.“


Katarína Koščová. Foto – Patrik Minar

Katka Koščová je úspešná speváčka. Môj obdiv však má nielen preto, ako spieva, ale aj preto, ako rozpráva o dôležitých témach. Vyjadruje sa k verejným témam, ale má odvahu hovoriť aj o svojich súkromných trápeniach. Veronika Folentová a Vitalia Bella sa s ňou rozprávali o úzkosti a panických atakoch. Rešpekt.

„Ja sa za to nehanbím. Je to úplne normálna vec. Keď má niekto zlomenú ruku alebo nohu, tak sa nehanbí o tom hovoriť, tak prečo by sme sa mali hanbiť hovoriť o duševnom zdraví?“


Ondrej Sokol. Foto N – Tomáš Hrivňák

Ondrej Sokol napísal dve knihy o tom, ako vozil v autobuse Nórov, a tretiu o tom, ako vozil Kórejcov. Jeho knihy sú bestsellery, lebo je dobrý pozorovateľ a je vtipný. Tomáš Bella sa s ním rozprával o vodičoch a autobusoch, ale najmä o Bratislave a v podstate aj Slovensku.

„Národ trošku skultúrnel. Už sa ľudia nesprávajú ako úplní psychopati. Aj púšťanie zo zastávok je už oveľa rozšírenejšie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Rok 2022

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie