Denník N

Ako sme odhalili špiónov, teroristov a súčiastky, ktoré sa v Rusku menia na zbrane (kauzy Denníka N)

Julija, Alex a ich sedemapolmesačná Kvitka. Foto N - Vladimír Šimíček
Julija, Alex a ich sedemapolmesačná Kvitka. Foto N – Vladimír Šimíček

Výber šéfredaktora: Najsilnejšie texty, v ktorých Denník N tento rok odhalil dovtedy nepoznané udalosti.

Mirek Tóda bol tento rok päťkrát na Ukrajine. Bol tam, keď Putin začal vojnu, a potom sa tam vracal, aby znovu a znovu prinášal z prvej ruky hrôzy, ktoré Ukrajinci zažívajú, lebo Putin je zločinec. Spoločne s fotografmi Vladom Šimíčkom a Tomášom Benedikovičom urobili desiatky reportáží. Táto je pre mňa výnimočná. Pamätám si fotku mladej rodiny z bunkra hneď z februára. Mala silu obrazu, niečo tajomné a desivé. Na konci roka sa s nimi Mirek stretol znovu. Vojna je kauzou roka celosvetovo, ale celkom logicky aj v Denníku N.


Ruské nákladné vozidlo Ural zničené ukrajinskou armádou. Foto – ukrajinská armáda

Slovensko je oficiálne celý rok príkladne na strane Ukrajiny. Podporujeme ju politicky a intenzívne aj vojensky. O to väčšie bolo prekvapenie, keď Miro Kern odhalil, že zo Slovenska do Ruska vyvážame tisícky súčiastok, ktoré sa tam menia na zbrane.


Foto – Denník N

Aj tretia kauza roka 2022 súvisí s vojnou. Roky sa šuškalo, že na Slovensku je celá armáda ruských špiónov. Na rozdiel od iných krajín sme si ich tu akosi pestovali a vytvárali im príjemné podmienky na ich podvratnú činnosť. Monika Tódová napísala text, ako polícia odhalila sieť špiónov. Vzápätí sme aj troch ruských „diplomatov“ vyhostili. Niet pochýb, že by sme mali pokračovať.


Minister vnútra Roman Mikulec. Foto – TASR

Vojna vyhnala z Ukrajiny milióny ľudí. Státisíce utekali do bezpečia aj cez slovenskú hranicu. Vďaka dobrovoľníkom sme situáciu celkom dobre zvládli. Štátu to však najskôr trvalo dlhšie, ako muselo, a potom sa objavili pochybnosti, či všetko prebehlo korektne. Mária Benedikovičová a Miro Kern odhalili, že minister vnútra Roman Mikulec na hranici porušil zákon a vybral si na pomoc firmu, ktorá má blízko k OĽaNO aj premiérovi Eduardovi Hegerovi. Na konci roka naše odhalenia potvrdil aj Úrad pre verejné obstarávanie.


Trinh Xuan Thanh (v strede) počúva verdikt na súde v Hanoji. Bývalého šéfa štáítnej ropnej spoločnosti odsúdili na doživotie. Ešte predtým ho uniesli z Nemecka. Foto – TASR/AP

Trinh Xuan Thanha uniesli Vietnamci z Berlína už pred piatimi rokmi. Únoscovia išli cez Bratislavu a medzinárodný zločin spáchali aj vďaka pomoci vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý im poskytol vládne lietadlo na cestu z Bratislavy do Moskvy. Nemeckí vyšetrovatelia, prokuratúra a ani súdy nepochybujú, že to tak bolo. Náš generálny prokurátor Maroš Žilinka však áno. Monika Tódová išla do Berlína, aby Žilinku usvedčila z klamstva.


Peter Pellegrini. Foto – TASR/Michal Svítok

Peter Pellegrini je najpopulárnejší politik na Slovensku a jeho strana Hlas by dnes vyhrala voľby. Celý rok sa skrýval v tieni chaosu a neschopnosti súčasnej vlády. Mária Benedikovičová sa však pozrela na financovanie strany Hlas a ukázalo sa, že Pellegrini aj Hlas by mali poriadne vysvetliť, ako to majú s peniazmi.


Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Foto – archív IF

Toto nie je typická investigatíva ani kauza. Napriek tomu do môjho výberu patrí. Vražda pred Teplárňou dostala Slovensko na svetovú mapu terorizmu. Napísali sme desiatky textov o dôvodoch, prečo k vražde došlo, aj o živote a právach LGBTI+ ľudí. Denisa Gdovinová napísala text o obetiach spred Teplárne – Jurajovi Vankuličovi a Matúšovi Horváthovi. S pomocou ich priateľov nám odhalila ich príbeh a mohli sme ich aspoň trochu spoznať.


Po vražde zo Zámockej sa znovu začalo hovoriť aj o neonacistovi s teroristickými chúťkami, ktorý na internete vystupoval pod prezývkou Slovakbro. Dušan Mikušovič napísal jeho príbeh a ukázal, ako sa z obyčajného študenta môže stať terorista.


Návrh na sledovanie, na základe ktorého ŠtB vo februári 1979 sledovala Lasicu a Satinského v Prahe. Fotografia umelcov pochádza z tohto tajného sledovania. Zdroj – Archív bezpečnostných zložiek ČR

Tajná služba, sledovanie, odpočúvanie. Dokonalý špionážny príbeh a ako hlavní hrdinovia geniálni Lasica a Satinský. Mária Benedikovičová sa dostala k záznamom komunistickej ŠtB, ktoré sú v archívoch, a po vyše štyridsiatich rokoch odhalila, čo robili komunistickí tajní.


A na záver bonus. Nie je to kauza ani detektívne odhalenie. Martin M. Šimečka putoval po slovenských horách a objavil pre seba, ale aj nás ostatných, kde sme a akí sme. Pre mňa je to reportáž roka. Text sme vydali aj ako knihu.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Rok 2022

Slovensko

Teraz najčítanejšie