Denník N

Štát nachystal 70 miliónov na pomalý internet pre školy

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Favoritom súťaže je Slovak Telekom, pretože štát hľadá jednu firmu pre celé Slovensko.

Ján Macek je už dlhé roky učiteľom informatiky na Základnej škole Československej armády v Prešove. Škola má asi 950 žiakov a spolu s učiteľskými notebookmi okolo 150 počítačov. „Keď to kvantum počítačov zapojíte na DSL, nie je šanca, že by vám internet išiel normálne,“ hovorí Macek.

DSL od štátu je podľa prešovského učiteľa informatiky vhodný tak maximálne pre 10 počítačov, ale nie pre 150. Ak sa totiž pripoja viacerí naraz, jednoducho nestíha.

Vie, o čom hovorí, nielen preto, že je z fachu. Aj prešovská škola podobne ako ďalšie školy na Slovensku dostala pred rokmi zadarmo DSL internetové pripojenie od štátu. Štát ho nakúpil od Slovak Telekomu, úradníci projekt nazvali Infovek a potom Infovek 2.

Keďže v praxi bol štátny DSL internet škole nanič, hľadala niečo rýchlejšie a pred dvoma rokmi si zaviedla do školy optické pripojenie od Orangeu. Nebolo to zadarmo. Za projekt, vybavovačky a výkopové práce zaplatila škola 12-tisíc eur zo svojich. Musel sa ťahať optický kábel v dĺžke 150 metrov a len samotný projekt stál polovicu sumy.

„Museli sme to urobiť, lebo sme sa nevedeli pohnúť ďalej. Len čo sme mali hodinu a žiaci boli v troch počítačových učebniach, nedalo sa vôbec pracovať. Problém mala aj naša ekonómka. DSL sme odhlásili a internet si platíme zo svojho. Úplne parádne nám teraz všetko šliape, sme veľmi spokojní. Je to investícia na ďalších minimálne 50 rokov dopredu,“ hovorí Macek.

Škola platí mesačne za internet 20 eur. Ministerstvo školstva platilo Telekomu za školu od 130 do 160 eur mesačne.

Dnes sa však už takmer historická technológia DSL spomína znova. Nápad pripojiť cez ňu všetky slovenské školy k internetu znova ožil, a štát chce na to minúť znova desiatky miliónov eur.

Ďalšie obstarávanie

Prešovská škola nie je zďaleka jedinou školou na Slovensku, ktorá si radšej zabezpečila iné internetové pripojenie. Sú ich určite stovky, možno aj tisícky. Buď sa vyzbierali rodičia, alebo miestny poskytovateľ dodáva škole internet zadarmo, alebo jednoducho škola niekde ušetrila.

Ministerstvo sa však opäť rozhodlo obstarať pripojenie pre všetky školy jediným obstarávaním. Spresňuje, že neobstaráva internetové pripojenie pre školy, ale pripojenie škôl a školských zariadení „do dedikovanej siete rezortu školstva s garanciou konkrétnych kvalitatívnych a bezpečnostných parametrov“.

Projekt sa volá Edunet_SK. Zákazka má stáť najviac 67,5 milióna eur bez DPH, má sa zaplatiť z rozpočtu. V súťažných podkladoch sa však píše, že môže byť financovaná aj z eurofondov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie