Denník N

Posledný terorista z Bataclanu sa naučil bojovať v Sýrii. Zabil by som ho, hovorí jeho otec

Divadlo Bataclan, kde 13. novembra zomrelo 90 ľudí, je stále zatvorené. Foto – TASR/AP
Divadlo Bataclan, kde 13. novembra zomrelo 90 ľudí, je stále zatvorené. Foto – TASR/AP

Odhalili identitu posledného teroristu v parížskom Bataclane. Mladík zo Štrasburgu odišiel v roku 2013 do Sýrie so svojím bratom a skupinou priateľov. Späť do Francúzska sa dostal bez problémov.

Foued mal úplne normálne detstvo a viac šťastia ako jeho rodičia. Narodil sa v Štrasburgu, kde aj vychodil školu. Keď mal niečo po dvadsiatke, zaľúbil sa do Francúzky. Všetko by sa možno skončilo úplne inak, keby sa pred dvoma rokmi nedostal do Sýrie.

Na konci roka 2013 rodičom oznámil, že s bratom Karimom ide na dovolenku do Dubaja. V skutočnosti sa so skupinou priateľov odhodlali odísť do Sýrie bojovať za Islamský štát. Cesta nebola zložitá. Cez Frankfurt sa dostali do tureckej Antalye, odkiaľ bezproblémovo pokračovali do Sýrie.

Do Iraku za ním prišla aj jeho žena

Keď dvoch jeho priateľov na začiatku jari v Sýrii zabili, Karim sa spolu s ďalšími kamarátmi rozhodol vrátiť späť do Francúzska. Foued však zostal a na návrat vôbec nemyslel. V správnosti jeho rozhodnutia ho utvrdila aj správa o zatknutí jeho brata pri prekročení francúzskych hraníc.

Foued Mohamed-Aggad často volal svojim rodičom v Štrasburgu. Naposledy sa počuli pred piatimi mesiacmi.

„Ako zvyčajne nám nič nepovedal o svojom živote, o tom, kde je alebo čo robí. Vždy odpovedal len, že je v poriadku a že všetko je v pohode, často však hovoril o džiháde…“ cituje denník Le Parisien jeho otca Saïda.

Rodičia ho však časom nespoznávali. „Už to nebol on – bola to úplne iná osoba, ktorá sa s nami rozprávala. Akoby mu niekto vymyl mozog. Už sme si nemali čo povedať.“

Keď Foued zostal z celej skupiny v Sýrii sám, jeho otec prestával veriť, že sa so synom ešte niekedy uvidí. „Stále som čakal, že mi zavolajú a oznámia mi jeho smrť pri bombardovaní alebo pri nejakom boji,“ povedal.

Foueda však v Sýrii nezabili. Odišiel bojovať do Iraku, kde za ním prišla aj jeho tehotná manželka, aby tam porodila. „Každý deň som mala o ňom informácie,“ cituje Le Parisien jeho mamu. „Nehovoril nič o tom, čo robí celý deň. Vedela som len, že je s ním jeho žena.“

Hviezda džihádu

Neskôr sa vrátil do Sýrie, kde si to, zdá sa, poriadne užíval. „Bol veľmi aktívny na sociálnych sieťach v rokoch 2013 a 2014. Keď bol v Sýrii, zverejnil svoje fotky, na ktorých sa usmieva,“ povedal o ňom v rádiu France Blue David Thomson, novinár a odborník na francúzskych džihádistov.

„Nešlo o žiadnu pretvárku, bol veľkou hviezdou džihádu. Mohli by sme očakávať, že bude mať problém prejsť hranicami, no jemu sa to podarilo.“

Foued sa nedostal len do Francúzska, ale do samotného centra krajiny – do Paríža. A 13. novembra v koncertnej sále divadla Bataclan spolu s dvoma ďalšími teroristami zastrelil 90 ľudí.

„Ak by som vedel, že taký deň príde, zabil by som ho,“ povedal jeho otec Saïd.

Foued mal len 23 rokov a v policajnom zozname podozrivých teroristov vôbec nefiguroval. Aj preto trvala jeho identifikácia viac ako tri týždne.

Nakoniec však jeho identitu odhalili na základe DNA, jeho totožnosť neskôr potvrdila aj jeho mama. Tá pár dní predtým dostala SMS-ku zo sýrskeho čísla, že jej syn zahynul ako martýr v Bataclane.

Eagles of Death Metal: V Bataclane zahráme prví

Pred divadlo, ktoré je stále zatvorené, tento týždeň prišli aj hudobníci z americkej kapely Eagles of Death Metal, ktorí tam v čase útokov koncertovali. Niekoľko minút tam stáli v slzách a objímali sa pred kyticami kvetov aj zapálenými sviečkami. Počas novembrového koncertu stratili niekoľkých členov svojho tímu.

Členovia kapely Eagles of Death Metals pred Bataclanom. Foto - TASR/AP
Členovia kapely Eagles of Death Metal pred Bataclanom. Foto – TASR/AP

O niekoľko hodín neskôr potom vystúpili na koncerte kapely U2. „Chcel by som tu privítať pár ľudí, ktorých životy budú asi navždy spojené s mestom Paríž,“ uviedol líder írskej kapely Bono.

Pred viac ako 20-tisíc ľuďmi zaspievali pieseň od Pathi Smith – People Have the Power ako poctu obetiam. Na koncerte tiež sľúbili, že hneď ako Bataclan otvoria, budú prví, ktorí tam zahrajú.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Svet

Teraz najčítanejšie