Denník N

Vojna, ktorá zmenila všetko. Môj brutálny rok s Ukrajinou

Obrazy z krajiny, ktorú bezdôvodne napadlo Rusko. Päť príbehov z reportážnych ciest, ktoré sme podnikli s fotografmi Vladimírom Šimíčkom a Tomášom Benedikovičom.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Nebo nad Kyjivom. Foto N – Vladimír Šimíček

Napodiv vo vojnovej Ukrajine stále funguje Booking, dokonca aj Bolt. Nie vždy a všade, ale spravidla funguje. Aj keď niekoľko kilometrov od vášho šoféra počuť delostrelectvo.

Vlastne máte šťastie, keď ho len počujete. Je to lepšie ako vidieť, že k vám smeruje ruská raketa S-300, kazetová bomba alebo sa k vám rúti skúter Šahíd made in Iran.

Vodič Saša v Charkive ani nemusí sťahovať okno na svojej ojazdenej Tesle dovezenej z Ameriky, ktorá by neprešla legislatívou EÚ. Hluk vojny v ukrajinských mestách počuť zreteľne.

Charkiv, Kyjiv, Mykolajiv, Odesa, Zaporižžia – všade je to rovnaké. A napriek tomu tam Booking funguje.

Ako dlho trvá, kým príde vojna

Začiatok totálnej ruskej invázie zaskočil nás všetkých. Keď sa znenazdajky v hlavnom meste zjavila vojna, tak sme všetci – obyvatelia ukrajinských miest i státisíce nových utečencov, ktorí zo dňa na deň začali hľadať bezpečie, fotograf Vladimír Šimíček a ja – len pomaly vstrebávali tú šokujúcu zmenu.

Kráčali sme s otvorenými ústami a zízali na prázdne ulice bohémskeho Kyjiva, kde rodiny so svojimi psami, mačkami, papagájmi a korytnačkami zaliezli do podzemia a poukladali sa na deky. Vonku v mrazivých uliciach zneli neustále sirény.

Ako dlho trvá, kým príde vojna? Koľko máte času, aby ste sa pripravili na nepredstaviteľné? Stačil jediný deň a Kyjiv pripomínal obrazy Londýna z druhej svetovej vojny.

Spomienka na drink v kaviarni Pink Freud, kde nám ukrajinská novinárka so smiechom hovorila, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rok 2022

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie