Denník N

Bez Rolls-Roycea aj Bolsonara. Brazília uvedie prezidenta Lulu do úradu s obavami z násilia

Vojaci sa pripravujú na inauguráciu nastávajúceho prezidenta Brazílie Lulu. Foto - TASR/AP
Vojaci sa pripravujú na inauguráciu nastávajúceho prezidenta Brazílie Lulu. Foto – TASR/AP

V Brazílii rastú obavy z násilia. Najvyšší súd z bezpečnostných dôvodov rozhodol, že na inauguráciu musia všetci prísť neozbrojení.

V Brazílii majú niekoľko tradícií, ktoré sa dodržiavajú na inaugurácii prezidenta. Keď sa však prvého januára oficiálne moci v krajine chopí zvolený liberálny sociálny demokrat Luiz Inácio Lula da Silva, niektoré pôjdu bokom.

Vzhľadom na bezpečnosť a Bolsonara.

Odchádzajúci prezident a ultrapravicový nadšenec strelných zbraní Jair Bolsonaro sa totiž nevie zmieriť s tým, že voľby nevyhral. Problém uznať to majú aj jeho stúpenci, ktorí by sa mohli počas slávnostného odovzdávania funkcie prikloniť k násiliu.

Presne preto obľúbený čierny Rolls Royce Silver Wraith z roku 1952, ktorý podľa Ciaovej Brazílii darovala britská kráľovná Alžbeta II. v roku 1952, zostane tentoraz zaparkovaný v garáži. Počas inaugurácie sa na ňom vždy nastupujúci prezident odviezol pred palác a vďaka stiahnutej streche mohol mávať Brazílčanom.

„Lula však pre bezpečnosť pôjde v uzavretom aute,“ rozpráva Brazílčanka Evelyn Ciaová.

Násilie sprevádzalo aj predvolebnú kampaň a došlo aj k politicky motivovaným vraždám. Situácii nepomáha ani to, že Bolsonaro za svojej éry zliberalizoval držbu zbraní. Na inauguráciu si ich však nikto vziať nemôže, rozhodol súd.

Budem na dovolenke

Jair Bolsonaro sa prezidentom najväčšej juhoamerickej krajiny stal prvého januára 2019. Funkčné obdobie v Brazílii trvá štyri roky a po jeho skončení môže prezident kandidovať ešte raz. Zväčša vyhrá. Bolsonarovi sa to nepodarilo.

Dlhodobo tušil, že nebude mať dostatočnú podporu. Namiesto snahy o nárast preferencií sa rozhodol hrať podľa príručky Donalda Trumpa. „Keď sa pozrieme spätne na to, ako sa Bolsonaro správal a čo hovoril dokonca aj roky pred voľbami, vidíme, že podkopával dôveryhodnosť brazílskeho volebného systému už dlhodobo,“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Latinská Amerika

Svet

Teraz najčítanejšie