Denník N

Na Slovensku je epidémia chrípky – kedy ísť k lekárovi, ako deťom znížiť teplotu a ako sa pred nákazou chrániť? (Otázky a odpovede)

Zdroj - MZ SR
Zdroj – MZ SR

Na celom Slovensku je chrípková epidémia. Ľudia čakajú v radoch pred lekárňami a čakárne ambulancií sú plné chorých pacientov.

Pripravili sme odpovede na časté otázky ohľadne postupu pri liečbe. Vychádzame z odporúčaní ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva či lekára bratislavskej župy.


Prečo je epidémia chrípky?

Počas sviatkov bolo na pohotovostiach aj urgentných príjmoch veľa ľudí práve s chrípkou či inými respiračnými ochoreniami. „Vysoké teploty a respiračné ťažkosti dokonca v týchto dňoch patria k najčastejším príčinám zásahov záchranárov,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva.

Úrad verejného zdravotníctva vyhlásil celoslovenskú epidémiu chrípky ešte pred Vianocami. Hygienici očakávajú, že sa počas sviatkov počet chorých zníži, ale po návrate do práce a do školy príde druhý vrchol epidémie.

„Silnejšia aktivita chrípky je napríklad aj dôsledkom toho, že ľudia sú náchylnejší k respiračným ochoreniam. Je to aj z dôvodu relatívne nízkeho výskytu chrípky a jej podobných ochorení v uplynulých dvoch rokoch,“ tvrdí ministerstvo. Práve preto je veľký nápor v ambulanciách či na pohotovostiach. Umocňuje to aj sviatočné obdobie, keď majú niektoré ambulancie dovolenku.

Aké sú príznaky chrípky?

Deti a dospelí majú podobné príznaky. Ide najmä o bolesti kĺbov a svalov, výraznú únavu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zdravotníctvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie