Denník N

Január bez alkoholu môže dostať vaše pitie pod kontrolu, ukazuje výskum

Foto - Linnea Bullionová/Washington Post
Foto – Linnea Bullionová/Washington Post

Píše Anahad O’Connor, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Desaťtisíce ľudí každoročne odštartujú nový rok zapojením sa do mesačnej výzvy známej ako „suchý január“, počas ktorej nepijú alkohol.

Výzva je širokou verejnosťou vnímaná ako dočasný test vôle, po ktorého skončení nastane návrat k návykom spred januára. Podľa výskumov to tak však často nie je.

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí sa zapoja do suchého januára alebo iných výziev triezvosti, často pociťujú dlhodobé benefity. Z dlhodobého hľadiska mnohí menej pijú a v rámci svojho pitného režimu urobia zmeny vedúce k výraznému zlepšeniu zdravia a pohodlia.

Prečo sa teda zdá, že suchý január má trvalejší efekt? Mesiac triezvosti síce nie je veľmi dlhé obdobie, ale predsa len poskytuje dostatok času na vytvorenie nových návykov – ako napríklad odmietanie pitia alkoholu v spoločnosti, ktoré môže byť z dlhodobého hľadiska veľmi prospešné. A abstinencia môže priniesť okamžité zdravotné výhody, akými sú zníženie hmotnosti, lepší spánok či zlepšenie nálady a úrovne energie. Všetko to môže posilniť dodržiavanie nových návykov.

Pociťovanie týchto zlepšení vás môže motivovať k tomu, aby ste menej pili aj dlhodobo, tvrdí psychológ Richard de Visser zo Zdravotníckej školy v Brightone a Sussexe v Anglicku, ktorý skúmal, aký vplyv má na ľudí suchý január.

„Namiesto obmedzujúceho mesiaca prežívate mesiac, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie