Denník N

Z duševna sa nenajeme

Reakcie na podobu bilbordov OĽaNO so Shootyho karikatúrami odhalili priam fatálne nízku úroveň základného pochopenia toho, čomu hovoríme duševné vlastníctvo.

Autorka je členkou redakčnej rady Denníka N

Tak je to vonku. Shooty robí pre Matoviča. Denník M vychádza ako jeho predvolebné noviny a šéfredaktor Matej Kostolný mu píše prejavy. Že to nie je pravda? Ále, veď sme videli tie bilbordy. Akurát už akosi divne kreslí. Asi pije, keď zarobil.

Kauza s bilbordmi Obyčajných ľudí, na ktorých použili kresbu nápadne pripomínajúcu Shootyho rukopis, aby ukázali, ako niekto iný kradne, by bola v podstate len smutne úsmevnou epizódou ilustrujúcou úroveň slovenskej politickej scény či pikantným súdnym prípadom s predvídateľným výsledkom, pokiaľ by sa na súd dostala.

Následná diskusia a reakcie rôznych slovenských – hm – elít, aj obyčajných ľudí (s malým aj veľkým O), však odhalili priam fatálne nízku úroveň základného pochopenia toho, čomu hovoríme duševné vlastníctvo. Tento majetok nehmotnej povahy, ktorý je výsledkom tvorivosti a myslenia, je pritom v súčasnosti podstatou tých najúspešnejších odvetví ekonomiky. Softvér, digitálna ekonomika, médiá, zábavný priemysel a mnohé ďalšie oblasti stavajú svoju prakticky jedinú konkurenčnú výhodu už nie na vlastníctve zdrojov alebo industriálnych technológií, ale na ľuďoch, na tom, čo majú v hlavách, myšlienkach, ideách.

To, že aj hodnoty nehmotnej povahy treba chrániť zákonom, je známe už dávno. No až digitálna doba, v ktorej množstvo produktov úplne stratilo zhmotnenie v podobe nosiča, v plnej miere upozornila na to, že idey a myšlienky nie je možné chrániť tým istým spôsobom ako zlaté tehly, autá a domy. Podstatou rozvoja ľudského poznania je používanie a recyklácia myšlienok iných na vytvorenie nových. Hovoríme tomu pokrok alebo inovácia. Ak však nijako neochránime výsledky tvorivých činností a myslenia, upierame im ich, vo väčšine prípadov vyčísliteľnú, hodnotu.

Debata o zmysluplnej ochrane duševného vlastníctva sa však na Slovensku príznačne nevedie (načo by aj, naše montážne haly sú plné hmotných plechov a z duševna sa nenajeme). O to bizarnejšie zazneli v debate o bilbordoch OĽaNO extrémne hlasy neoliberálnej skupinky menejstatu.sk, ktorá problém bez okolkov vyriešila tým, že ukradnúť sa dá len to, čo je hmotné.

Vychádza mi z toho, že Mark Zuckerberg zrejme zbohatol na prenájme serverov a Steven Spielberg na predaji videokaziet. A že chlapcom, ktorí chcú menej štátu, určite nebude prekážať, pokiaľ si niekto vezme ich peniaze z účtu v banke, pretože aj tie sú výrazne nehmotné.

Ten najpodstatnejší moment celej kauzy však tkvie v tom, že v Shootyho prípade nejde v prvom rade o finančnú ujmu, pretože tento klient by si zrejme jeho kresbu na bilbord za žiadne peniaze nekúpil. Ide o povesť a kredit, veci tiež nehmotné, ale o to hodnotnejšie.

Lenže keď zlodej kričí – chyťte zlodeja, ťažko je baviť sa o povesti.

Komentáre

Teraz najčítanejšie