Denník N

Vývoj bojov (312. deň): Nový rok sa začal možno najväčším masakrom ruských vojakov

Budova kyjivského hotela poškodená na Silvestra ruskou raketou. Foto - AP
Budova kyjivského hotela poškodená na Silvestra ruskou raketou. Foto – AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu, zvyčajne v pracovné dni do 14:00.

  • HIMARS zabíjal pri Donecku, ruskí blogeri píšu o stovkách mŕtvych a opäť zúria na veliteľov.
  • Bachmut – obrancovia na okraji mesta čelia desivej zbrani.
  • Kreminna je stále pevne v ruských rukách, opäť sa bojuje o legendárnu Bilohorivku.
  • Rusi si všimli opravy ukrajinskej techniky v Michalovciach, vykresľujú ich ako centrum priemyslu.
  • Mapy dňa – Bachmut, Kreminna a dostrel rôznych typov rakiet pre HIMARS.
  • Videá dňa – následky útoku na ruskú posádku v Makijivke; TOS-1 strieľa na okraj Bachmutu; evakuácia raneného ukrajinského vojaka priamo z bojiska; Rusi hasia zasiahnutý mínomet Tulipan; ako to vyzerá, keď sa druhýkrát narodíte – guľka prestrelila prilbu, ale vojak prežil; Jevgenij Prigožin sa ukázal na cintoríne svojich žoldnierov.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 1. januára.

HIMARS zabíjal pri Donecku, ruskí blogeri píšu o stovkách mŕtvych a opäť zúria na veliteľov. Rusko ešte v noci na Nový rok vystrelilo na Ukrajinu ďalšie drony a rakety. Všeobecne sa to považovalo za cynické gesto voči Ukrajincom hneď v prvých hodinách nového roka.

Z hľadiska následkov sa však oveľa dôležitejšia vec stala v okupovanej Makijivke pri Donecku. Podľa niektorých správ k nej prišlo dokonca v prvej minúte po polnoci.

Makijivka je veľké severovýchodné predmestie Donecka, ktorý je centrom neuznanej Doneckej republiky anektovanej Ruskom. Žilo v nej bezmála 340-tisíc ľudí.

Poloha Makijivky neďaleko frontu z nej robí dôležitý uzol. Leží len desať kilometrov od Avdijivky, 20 od Pervomajska a 30 od Marinky. Všetko sú to miesta ťažkých bojov na Donbase. Je úplne prirodzené, že cez takéto mesto budú prechádzať na front všemožné zásoby vrátane vojakov. Lenže krátka vzdialenosť k frontu znamená aj blízkosť HIMARS-ov a Rusi by sa podľa toho mali správať. Nesprávali sa a krvavo na to doplatili.

Namiesto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 14:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie