Denník N

Chytal aj s horúčkami, v bráne ledva stál. Z neznámeho Gajana sa stala hviezda

Adam Gajan. Foto - TASR/AP
Adam Gajan. Foto – TASR/AP

Jeho kariéru zmenilo deväťminútové video.

Jaroslav Halák má za sebou v NHL veľa skvelých zápasov, ale jeden predsa len vyčnieva. V pamätnom play-off 2010, keď potiahol priemerný Montreal až do finále konferencie, proti Ovečkinovmu Washingtonu zahviezdil 53 zákrokmi.

Presne taký istý počet zákrokov teraz na najvyššej úrovni svetového juniorského hokeja dosiahol iný slovenský hokejový brankár. Vo štvrťfinále proti Kanade chytil 53 z 57 striel, ale na výhru to napokon nestačilo a Slováci prehrali 3:4 po predĺžení.

Gajana po zápase právom vyhlásili za jedného z troch najlepších slovenských hráčov na turnaji. Pred ním ho pritom u nás poznali len hokejoví znalci a ešte v polovici decembra ani sám Gajan netušil, že si zachytá na majstrovstvách sveta.

O Gajanovi sa v druhej prestávke štvrťfinálového zápasu za stavu 2:3 rozprávali experti z TSN. „Nikdy by som nepovedal, že Kanade v ceste k postupu do semifinále bude stáť brankár z Green Bay Gamblers z USHL,“ povedal James Duthie.

„Keby z USHL, ale on väčšinu sezóny odchytal za Chippewu Steel v NAHL. Prišiel odnikiaľ a je výborný. Má veľký podiel na tom, že sú Slováci pred tretinou v hre o postup,“ reagoval Bob McKenzie.

Gajan bol témou aj po zápase. „Nikdy som nevidel Bedarda toľkokrát za sebou vystreliť bez toho, aby dal gól,“ povedal Jeff O’Neill.

„Obaja brankári boli dobrí, ale Gajan bol absolútne neuveriteľný. Ako keby bolo okolo neho silové pole, ktoré sa nedá prestreliť,“ vravel McKenzie.

V článku sa dočítate:

  • ako sa Gajan nečakane dostal na MS,
  • že turnaj odchytal s chorobou,
  • ako mu deväťminútová nahrávka zmenila kariéru,
  • že vydarený turnaj nemusí znamenať draft do NHL.

Štyria experti z TSN sa zhodli, že po piatich kanadských žŕdkach a viacerých Gajanových zákrokoch očakávali víťazstvo Slovenska. „Bol to presne ten typ zápasu, ktorý s outsiderom prehráte. Začal som premýšľať, či to nie je odplata za zákrok Masona McTavisha, ktorý v poslednom finále na bránkovej čiare zachytil fínsku strelu.“

Kanada by podľa nich aj prehrala, keby nemala Connora Bedarda. „Keď nevedeli Gajana prestreliť, on si povedal, že ho obíde. Vyzeral pritom unavený, v zápase mal desať striel a zdalo sa, že nebude vládať. On sa namiesto toho na konci 54-sekundového striedania prekľučkoval cez troch hráčov a postaral sa o ikonický moment,” tvrdí McKenzie.

Na MS ani nemal byť

Z neznámeho Adama Gajana sa v priebehu pár dní stala hviezda nielen u nás, ale aj vo svete. Popredný štatistický portál Eliteprospects každý týždeň zverejňuje štatistiky najnavštevovanejších profilov hráčov.

Gajan bol za minulý týždeň štvrtý najvyhľadávanejší hokejista – jeho profil si pozrelo 18 503 fanúšikov, väčšie čísla mali len Kanaďania Connor Bedard, Adam Fantili a už popredná kanadská hviezda NHL Connor McDavid.

Kde sa vôbec Adam Gajan vzal? Túto otázku si položil aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

MS v hokeji do 20 rokov

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie