Denník N

Putinovi nevyšiel plán, že vymrzneme. Netešme sa, zimy v Európe budú ešte teplejšie

Ilustrácia N – Soňa Ševčíková
Ilustrácia N – Soňa Ševčíková

To, čo zažívame v posledných dňoch, nie je len bežné vianočné oteplenie, ale extrémy v európskej histórii. Teplých zím bude v nasledujúcich rokoch ešte pribúdať.

Na Silvestra sa na celom Slovensku pravidelne stretávajú skupiny otužilcov. Tento rok sa však na viacerých miestach nemuseli premáhať ako zvyčajne.

Po vianočnom oteplení bolo vysoko nad nulou aj v posledný deň minulého roka, keď napríklad v obci Kuchyňa na západe krajiny namerali vyše 14 stupňov Celzia. Po výraznom úbytku snehu v nižších polohách sa koncom minulého týždňa roztopil aj sneh na horách. Na Chopku dokonca bolo viac než osem stupňov.

Nezvyčajné počasie nehlási len Slovensko: rekordy v uplynulých dňoch padli najmenej v ôsmich európskych krajinách vrátane Poľska či Česka. V obci Javorník pri Olomouci v nedeľu teploty presiahli 20 stupňov.

Podľa klimatológov je takzvané vianočné oteplenie v Európe bežné a dokonca meteorologicky opodstatnené. Tento rok však niektorí tvrdia, že pozorujeme možno najextrémnejšie prejavy počasia v európskej histórii. Experti zároveň upozorňujú, že teplých zím bude v nasledujúcich rokoch pribúdať.

Na Chopku teplejšie než v podhorí, na Štrbskom plese bez snehu

Na Slovensku bol začiatok decembra studený. Na Orave či na Spiši opakovane klesla teplota pod mínus 20 stupňov. Najchladnejšia noc bola z 18. na 19. decembra, keď napríklad v Oravskej Polhore namerali 22 stupňov pod nulou.

Pred Vianocami sa však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Počasie

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie