Denník N

Vývoj bojov (314. deň): Prigožin vysvetlil, prečo je Bachmut pre vagnerovcov nedosiahnuteľný

Ukrajinský vojak sleduje na veľkých monitoroch prenos z prieskumného dronu, ktorý monitoruje ruské pozície pri Bachmute. Foto - TASR/AP
Ukrajinský vojak sleduje na veľkých monitoroch prenos z prieskumného dronu, ktorý monitoruje ruské pozície pri Bachmute. Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu, zvyčajne v pracovné dni do 14:00.

  • Zdá sa, že Ukrajinci majú situáciu pri Bachmute pod kontrolou. Z mesta je nepriechodná pevnosť.
  • Kremeľ výmenou 24 najvýkonnejších Su-35 za iránske balistické rakety priznáva zlyhanie svojho letectva.
  • Rusi zomierajú v húfoch, lebo sú neprofesionálni, tvrdia Briti.
  • Mapa dňa – Bachmut.
  • Grafy dňa – koľko územia ukrajinská armáda oslobodila v decembri, akú časť Ukrajiny ešte okupujú Rusi a ako sa to menilo v jednotlivých mesiacoch od začiatku invázie.
  • Videá dňa – protivzdušná obrana nad Kyjivom; pokračovanie príbehu vyhoreného mínometu Ťulpan (Tulipán) – odvážajú ho do dielní; nočná prestrelka na Dnipre; Prigožinov bojovník z Pobrežia Slonoviny.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 3. januára.

Zdá sa, že Ukrajinci majú situáciu pri Bachmute pod kontrolou. Z mesta je nepriechodná pevnosť. Ukrajinské zdroje, s pomocou ktorých vzniká tento seriál, hovoria v podstate to isté – Bachmut sa drží, ale za veľkú cenu.

Ak Rusi nemajú pripravené nepríjemné prekvapenia, zdá sa, že to tak v dohľadnom čase aj zostane. V ideálnom prípade sa uľaví aj obrancom.

Nasvedčuje tomu aj fakt, že ruské zdroje tiež prestali uverejňovať nerealisticky optimistické správy. Napríklad Rybar dnes o Bachmute informoval len v súvislosti s ostreľovaním.

Mapy aj preto už niekoľko dní hlásia, že Rusi stoja, nezískavajú nové pozície a zasekli sa na hraniciach mesta.

Úplne najdôležitejšou správou o bojoch o mesto je však video z utorka, na ktorom majiteľ súkromnej žoldnierskej armády vagnerovcov vysvetľuje, prečo sa im nedarí Bachmut dobyť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 14:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie