Denník N

Vývoj bojov (314. deň): Prigožin vysvetlil, prečo je Bachmut pre vagnerovcov nedosiahnuteľný

Ukrajinský vojak sleduje na veľkých monitoroch prenos z prieskumného dronu, ktorý monitoruje ruské pozície pri Bachmute. Foto - TASR/AP
Ukrajinský vojak sleduje na veľkých monitoroch prenos z prieskumného dronu, ktorý monitoruje ruské pozície pri Bachmute. Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Zdá sa, že Ukrajinci majú situáciu pri Bachmute pod kontrolou. Z mesta je nepriechodná pevnosť.
  • Kremeľ výmenou 24 najvýkonnejších Su-35 za iránske balistické rakety priznáva zlyhanie svojho letectva.
  • Rusi zomierajú v húfoch, lebo sú neprofesionálni, tvrdia Briti.
  • Mapa dňa – Bachmut.
  • Grafy dňa – koľko územia ukrajinská armáda oslobodila v decembri, akú časť Ukrajiny ešte okupujú Rusi a ako sa to menilo v jednotlivých mesiacoch od začiatku invázie.
  • Videá dňa – protivzdušná obrana nad Kyjivom; pokračovanie príbehu vyhoreného mínometu Ťulpan (Tulipán) – odvážajú ho do dielní; nočná prestrelka na Dnipre; Prigožinov bojovník z Pobrežia Slonoviny.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 3. januára.

Zdá sa, že Ukrajinci majú situáciu pri Bachmute pod kontrolou. Z mesta je nepriechodná pevnosť. Ukrajinské zdroje, s pomocou ktorých vzniká tento seriál, hovoria v podstate to isté – Bachmut sa drží, ale za veľkú cenu.

Ak Rusi nemajú pripravené nepríjemné prekvapenia, zdá sa, že to tak v dohľadnom čase aj zostane. V ideálnom prípade sa uľaví aj obrancom.

Nasvedčuje tomu aj fakt, že ruské zdroje tiež prestali uverejňovať nerealisticky optimistické správy. Napríklad Rybar dnes o Bachmute informoval len v súvislosti s ostreľovaním.

Mapy aj preto už niekoľko dní hlásia, že Rusi stoja, nezískavajú nové pozície a zasekli sa na hraniciach mesta.

Úplne najdôležitejšou správou o bojoch o mesto je však video z utorka, na ktorom majiteľ súkromnej žoldnierskej armády vagnerovcov vysvetľuje, prečo sa im nedarí Bachmut dobyť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie